Szef Super-Pharm Leon Koffler przyznał w rozmowie z „Rz”, że rozwój firmy w Polsce w najbliższych latach będzie wolniejszy, niż zakładano. Wchodząc na nasz rynek, Super-Pharm obiecywał, że do 2010 r. zainwestuje 30 mln dol. i stworzy 1,5 tys. nowych miejsc pracy. Do tego czasu w Polsce miało działać 50 aptek sieci, a przychody ze sprzedaży miały sięgnąć 150 mln dol.

Na spowolnienie wpłynęły kłopoty lokalowe. Obecnie bardzo trudno znaleźć wolne powierzchnie handlowe w lokalizacjach interesujących spółkę, czyli dużych, prestiżowych centrach handlowych czy przy głównych ulicach miast. Super-Pharm od 2001 r. zainwestował w Polsce ok. 20 mln dol. Ma dziś ok. tysiąca pracowników i 20 sklepów, niedługo będzie ich 25. Dotychczas ich przychody rosły w tempie 30 proc. rocznie.

– Pojawieniu się Super-Pharmu w Polsce przed kilku laty towarzyszyły obawy w całej branży aptecznej – mówi Marek Gembal, ekspert IMS Health. – Ta firma jako pierwsza w Polsce wprowadziła w życie koncepcję drugstoru, czyli połączenia sprzedaży leków ze sprzedażą wielu innych produktów z rynku masowego. Budziło to dużo kontrowersji, jako że polskie prawo farmaceutyczne nie dopuszcza do sprzedaży w aptekach kosmetyków czy innych produktów bliższych chemii gospodarstwa domowego. Jednak Super-Pharmowi udało się ominąć przeszkody formalne i zrealizować swój pomysł. Mimo upływu kilku lat nie widać kolejnych chętnych, by na taką skalę iść w ślady tej spółki. – Jest to model tak odmienny od dotychczas spotykanego w Polsce, że potencjalna konkurencja na razie przyjęła postawę obserwatora – dodaje Gembal.

Za 87,3 miliona złotych Skarb Państwa sprzedał węgierskiemu Gedeon Richter pozostałe 29,6 proc. udziałów w Polfie Grodzisk – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Węgrzy zabiegali o ich odkupienie od 2003 roku. Dotychczasowe wstrzymywanie się przez MSP z upłynnieniem tej resztówki negatywnie oceniła Naczelna Izba Kontroli. Spółka, produkująca leki, nie dostarczała Skarbowi Państwa przychodów z tytułu dywidendy, bo z powodu prowadzonej w niej restrukturyzacji miała słabe wyniki.