Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości właśnie ogłosiła trzy konkursy na wsparcie działalności firm. Chodzi o projekty związane z promocją eksportu (do podziału jest 35,6 mln zł), rozwojem działalności B+R lub wzornictwa przemysłowego (73 mln zł) oraz pozyskiwaniem inwestorów zewnętrznych (62,4 mln zł). Nabór wniosków rozpocznie się 16 lutego. Do końca tego miesiąca ogłoszone mają być też kolejne konkursy, w sumie na wszystkie typy dotacji, jakimi zajmuje się agencja. Będzie to m.in. pomoc na szkolenia pracowników, wsparcie najbardziej innowacyjnych inwestycji czy rozwój e-usług. Kwoty do podziału w tych konkursach nie są jeszcze znane. Zależy to od decyzji urzędników, czy w tym roku zostaną zorganizowane dwie czy trzy rundy aplikacyjne. Jeśli trzy, w lutym ruszą konkursy na dotacje w sumie o wartości 1,5 mld zł, jeśli dwie – 2,3 mld zł.

Kilka rund aplikacyjnych w jednym roku jest nowością w funduszach UE na lata 2007 – 2013. – Ale to dobre rozwiązanie – komentuje Paweł Tynel z firmy doradczej Ernst & Young. – Co prawda w jednej rundzie jest mniej pieniędzy do podziału, a więc większa konkurencja, ale za to unijne wsparcie będzie dostępne przez cały rok. Skorzystają na tym firmy, które nie są gotowe do składania wniosków w lutym – wyjaśnia.

Eksperci przewidują, że mimo kryzysu, a może przez kryzys, zainteresowanie lutowymi konkursami będzie bardzo duże. – Proszę pamiętać, że to są dotacje bezzwrotne, dzięki którym można sfinansować od 30 do 70 proc. kosztów inwestycji. W trudnych czasach znaczenie funduszy UE rośnie. Część firm wprost uzależnia rozpoczęcie swoich przedsięwzięć właśnie od uzyskania pomocy – wyjaśnia Beata Tylman z Deloitte.