– Mimo kryzysu gospodarczego jakość najlepszych Miejsc pracy w Europie stale się poprawia – podkreśla Palle Ellemann, dyrektor zarządzający Great Place to Work Institute Europe, który na bazie krajowych rankingów przygotowuje europejską listę 100 firm najwyżej ocenianych przez swych pracowników. Wyłoniono je spośród 1300 przedsiębiorstw z 17 krajów Europy (w tym z Polski), które uczestniczyły w największym na świecie badaniu jakości miejsc pracy.

Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz najlepsze [link=http://kariera.pl]miejsca pracy[/link] wybrano w dwóch kategoriach – dużych firm (powyżej 500 pracowników) oraz małych i średnich spółek (do 500 zatrudnionych).

Pięćdziesiątkę najlepszych miejsc pracy wśród dużych firm już po raz trzeci z rzędu otwiera gigant IT, Microsoft. Kolejne dwa miejsca zajęły duński fundusz emerytalny ATP i niemiecka firma elektroniczna SMA Solar Technology.

W grupie małych i średnich firm pierwszą trójkę tworzą: holenderska spółka doradcza &samhoud, duńska kasa oszczędnościowa Middelfart Sparekasse oraz fińska spółka doradcza z branży IT, Reaktor.

W tegorocznym rankingu po raz pierwszy znaleźli się też pracodawcy z Polski; grupa IKEA Polska zajęła 49. miejsce wśród dużych firm, a polska spółka Bristol-Myers Squibb uplasowała się na 38. miejscu w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw.

Czym się wyróżnia 100 najlepszych miejsc pracy w Europie? Choćby tym, że dobrze sobie radzą mimo kryzysu – w minionym roku uzyskały średnio ponad 15-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży. Zwiększały też zatrudnienie, choć nie tak znacząco jak w poprzednich latach (przeciętnie o 2,2 proc.). Autorzy rankingu podkreślają, że średnio 92 proc. pracowników najlepszej setki twierdzi , że ich firma to wspaniałe miejsce pracy. Nic dziwnego, że nie narzekają na brak kandydatów – średnio na każdego z zatrudnionych przypada prawie sześć nowych aplikacji.