Skuteczne zmniejszenie biurokracji, a na początek przyjęcie ustawy deregulacyjnej, to główne zadanie dla rządu i nowego prezydenta stawiane przez organizacje przedsiębiorców.
„Rz” zapytała największe z nich, jakich działań potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej oczekują od rządu. Wszystkie pięć, które prosiliśmy o opinię, na pierwszym miejscu postawiły ograniczenie biurokracji i zmianę sposobu stanowienia prawa.
– Doceniamy zaangażowanie resortu gospodarki w działania deregulacyjne, które pomogą naszym firmom wzmocnić przewagę konkurencyjną, ale jesteśmy nieco zaniepokojeni długim już czasem pracy nad projektem – przyznaje Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej. A Bogusław Piwowar z BCC dodaje: – To dopiero początek różnych działań deregulacyjnych, które powinny wesprzeć prowadzenie biznesu w Polsce. – Konieczne są wprowadzenie jednolitej interpretacji prawa, zamiana wieczystego użytkowania w prawo własności, rozważenie możliwości wprowadzenia podatku katastralnego zamiast opłat za wieczyste użytkowanie. Konieczna jest też reforma sądownictwa gospodarczego, tak by uprościć i przyspieszyć postępowania – dodaje.
Adam Ambrozik z Pracodawców RP zauważa, że rząd wciąż nie zniósł ustawy kominowej. – Zgodnie z obietnicami premiera Donalda Tuska miało to być zrobione do końca ubiegłego roku – podkreśla Ambrozik.
Dla PKPP Lewiatan ważne jest z kolei doprowadzenie do uchwalenia nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu, nad czym od trzech lat trwają nieustanne prace w resorcie infrastruktury. Ale jak podkreślają Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główny ekonomista Lewiatana, i Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego, ustawa deregulacyjna powinna być pierwszym elementem zmniejszania biurokracji.