Leonad (Len) Bławatnik (Blavatnik) był w ubiegłym roku bliski kupna najstarszej i najsłynniejszej wytwórni Ameryki - MGM. Teraz, jak dowiedział się Financial Times, spółka Bławatnika - Access Industries ma największe szanse na przejęcie wytwórni płytowej Warner Music.

Przeciwnikiem Bławatnika jest fundusz inwestycyjny Gores Group. Zdaniem analityków kwota transakcji może sięgnąć 3 mld dol.

Bławatnik (53 lata) to współwłaściciel paliwowego koncernu rosyjskiego TNK-BP i LyondellBasell. Jest właścicielem brytyjskiej części wytwórni filmowej Icon Mela Gibsona (ma prawa m.in. na Tańczącego z wilkami Kevina Costnera). Trzy lata temu kupił ziemię w Hollywood za 635 mln dol.. Ma też 2 proc. Warner Music, do tego przyjaźni się z prezesem wytwórni i jej dużym udziałowcem Edgar'em Bronfman'em.

Bławatnik zanim w 1979 r wyemigrował z rodzicami i rodzeństwem do USA i stał się lenem Blavatnikiem, nazywał się Leonid Bławatnik i był zdolnym studentem Moskiewskiego Instytutu Inżynierów Transportu. Jak zdolnym świadczy błyskawiczna kariera w Stanach. Blawatnik skończył uniwersytet Columbia i Harvard (MBA). Pracował w koncernie audytorskiem Arthur Anderson. W 1986 r założył firmę inwestycyjną Access Industries.

Według tegorocznego rankingu Forbes'a Bławatnik jest 31 najbogatszym Amerykaninem z majątkiem 7,5 mld dol..