Po pozbyciu się działu produkującego telefony bezprzewodowe analitycy nie dostrzegali większych synergii między działem map i głównym produkcji sprzętu sieciowego. Fińska firma zatrudniła doradcę finansowego, który ma zbadać sprzedaż działu map. O takiej możliwości podała jako pierwsza agencja Bloomberga, przedstawicielka firmy odmówiła komentarza.

Akcje Nokii zakończyły sesję w Helsinkach wzrostem ceny o 5,57 proc., akcje Alcatela-Lucenta zdrożały o 4,82 proc. Obie firmy prowadziły w ostatnich latach kilka razy rozmowy o fuzji. Producent sprzętu do nawigacji i map, holenderski TomTom zyskał w Amsterdamie ponad 11 proc. na tę wiadomość. „Oszacowaliśmy wartość HERE na ok. 3,3-4,8 mld euro, ale w razie porozumienia cena może być jeszcze wyższa" — ocenili analitycy z Inderes Equity Research.

Nokia sprzedała w 2014 r. główny dział telefonów komórkowych Microsoftowi, zostawiła sobie dział produkcji sprzętu sieciowego, HERE i dział patentów. HERE wypracował w ubiegłym roku obroty 969 mln euro i zysk operacyjny 31 mln euro. Dział ten uzyskał ostatnio kilka zamówień od przemysłua samochodowego.

Nokia kupiła poprzednika tego działu, Navteq w 2007 r. za 5,7 mld euro. mapy HERE znajdowały się w 10 mln nowych samochodów sprzedanych w 2013 r., dział oferuje takie urządzenia mobilne, urządzenia podłączone do sieci i rozwiązania dla firm.