- W tym roku to jest prawie 2 mln ton kruszyw. Gdyby nie były zagospodarowane w taki sposób, wylądowałyby na hałdach i powiększyły bilans odpadów w gospodarce, które szacuje się na 1,7 mld ton - mówił Hopfer.
Przyznał, że jestem zwolennikiem wykorzystywania tego, co już zostało przetworzone, stanowi odpad i czego nie da się zlikwidować.
Kolejnym przykładem jest ren metaliczny.
- KGHM Metraco 10 lat temu zbudował instalację do przetwarzania ścieku kwaśnego, w wyniku którego produkujemy ren metaliczny, jeden z najrzadszych pierwiastków występujących w naturze. Jesteśmy jednym z największych na świecie producentów renu metalicznego. Wykorzystywany jest głównie w przemyśle lotniczym do produkcji silników odrzutowych przez firmy jak Rolls-Royce czy General Electric – tłumaczył.
Kolejny przykład na gospodarkę w obiegu zamkniętym jest wymurówka.
- Jest to cegła, którą wyłożone są piece hutnicze i wymaga wymiany co jakiś czas. Mielimy te cegły i uzyskujemy materiał w postaci koncentratu miedzi, który zawraca do procesu produkcyjnego – wyjaśnił gość.
Metraco jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie operatorem w obszarze pozyskiwania złomów miedzi z recyclingu. - W całej UE pozyskuje się w granicach 1,7 mln ton złomów miedzi rocznie – podał Hopfer.