Suknia w ciemnoniebieskim kolorze, autorstwa znanego angielskiego projektanta Victora Edelsteina została wyceniona na 250 - 350 tys. funtów (1,25 - 1,75 mln złotych). Księżna Diana wystąpiła w niej na kilku oficjalnych bankietach, w tym na kolacji w Białym Domu w 1985 roku, wydanej przez prezydenta Ronalda Reagan i jego żonę Nancy. Księżna zatańczyła wtedy z aktorem Johnem Travoltą, a zdjęcia z tej uroczystości znalazły się we gazetach na całym świecie.

Dwa miesiące przed tragiczna śmiercią Diany suknia trafiła na aukcję na cele dobroczynne po raz pierwszy. Została sprzedana za 100 tys. funtów a zysk z aukcji poszedł na fundację zajmującą się chorymi na AIDS. Potem suknia wielokrotnie zmieniała właścicieli, aż w końcu w marcu 2013 roku kupił ją prywatny, brytyjski kolekcjoner w prezencie dla żony. Zapłacił za nią 240 tys. funtów.

Na aukcji, która odbędzie się 9 grudnia 2019 r., wystawiono w sumie 299 przedmiotów - ubrania, buty, torebki, nakrycia głowy i inne akcesoria oraz biżuterię. W tym także ubrania pochodzące z XVII, XVIII, XIX i XX wieku, szyte w najlepszych ówczesnych domach mody: Chanel, Christian Dior, Fendi, Yves Saint Laurent, Maison Worth, Lanvin, Madame Gres, Pierre Balmain, Biba oraz Givenchy.

Poza wieczorową suknią księżnej Walii, na aukcji znajdą się jeszcze dwie jej kreacje: aksamitna sukienka w ciemnoniebieskim kolorze autorstwa projektantki Katherine Cusack, wyceniona na 20-30 tys. funtów oraz elegancka, granatowa, wełniana sukienka z białym kołnierzem autorstwa projektantki Catherine Walker, wyceniony na 4-6 tys. funtów.