Stach Szabłowski

Rubel uderza w Mołdawię i Gruzję

Rosja – jej kłopoty gospodarcze odczuwają również kraje aspirujące do struktur zachodnich

Na galerach

Warszawska scena galerii komercyjnych przeprowadza demonstrację siły, wywołuje z lasu wilka rynku sztuki i ogłasza: nadchodzi nasz czas! Przedstawiamy grupę trzymającą władzę, która stoi za Warsaw Gallery Weekend.

Surrealista niebanalny

Roberto Matta – ostatni z wielkich międzywojennych surrealistów. Nie tylko żył najdłużej, ale był też jednym z najlepszych. Jego prace można oglądać właśnie w krakowskim Muzeum Narodowym.

Sztuka letniego ogóra

Lato to sezon na ogórki. Także w sztuce. Ale ogórek ogórkowi nierówny. Są kiszone i przesolone. Są także świeże i smaczne, a nawet świecące, hightechowe, barokowe i takie, które wyglądają jak żywe. Przedstawiamy kilka co grubszych wystawowych ogórów, które wyrosły na świecie tego lata.

Idealistka w Kamikaze Loggia

Jednym z najciekawszych wydarzeń weneckiego Biennale Sztuki będzie pawilon Gruzji pod straceńczym tytułem „Kamikaze Loggia”. W przededniu otwarcia rozmawiamy z polską kuratorką gruzińskiego pawilonu Joanną Warszą.

Znikająca dziewczyna

Trzeba być wyciosanym z nieheblowanego drewna, żeby nie zadrżeć na wystawie Anety Grzeszykowskiej. Kto jednak ma ciało, a do tego duszę, ten zadrży – i to nawet w trójnasób.

Kto się boi banana, czyli Natalia w Brooklynie

„Ameryka nie jest na to gotowa" – powiedział legendarny galerzysta Leo Castelli, kiedy ikona polskiej neoawangardy Natalia LL pokazała mu swoje prace. Był rok 1977, artystka przedarła się właśnie przez żelazną kurtynę i przybyła ze środkowoeuropejskich ostępów do Nowego Jorku

Kolekcja to ja

Kiedy w wieku 19 lat zaczął kolekcjonować dzieła sztuki, nie miał pieniędzy, doświadczenia ani pojęcia, kto jest kim na rynku i skąd wieje wiatr. Dziś Michał Borowik jest właścicielem jednej z najciekawszych kolekcji młodej sztuki współczesnej, i to nie tylko w Polsce. W „BMW Art Guide", przewodniku po najważniejszych prywatnych kolekcjach na świecie, znalazły się dwa zbiory z Polski: Grażyny Kulczyk oraz jego

Ukochani obrazoburcy

Cattelan, Uklański i Żmijewski wciąż prowokują, lecz nie wywołali protestów, kiedy wystawiali w stolicy. To znak, że nasza publiczność już się tak nie obraża.

Easy Rider – nie do pogrzebania

W berlińskim Martin Gropius Bau trwa wystawa nieznanych zdjęć Dennisa Hoppera.