Marcin Korolec

Zielona rewolucja Ameryki

Pierwsze decyzje prezydenta Joe Bidena w polityce klimatycznej – na horyzoncie widać już koniec epoki silników spalinowych w samochodach – pisze Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki.

„Tanie państwo”, czyli jak wykorzystać Krajowy Plan Odbudowy?

W najbliższych miesiącach musimy wysłać do Brukseli projekt Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli dobrze go przygotujemy, to może być to nasz współczesny plan Marshalla.

Elektromobilność potrzebuje wsparcia

Mimo że na polskich drogach nie widać zbyt wiele samochodów elektrycznych, to nadal pozostaję optymistą.

Klimatyczna geografia

Kiedy w grudniu 2015 roku przyjmowano Porozumienie Paryskie, negocjatorom towarzyszyło poczucie wycieńczenia, ale i ogromnej satysfakcji. Po latach negocjacji, naszkicowana podczas warszawskiej Konferencji Klimatycznej w 2013 roku, została w końcu wynegocjowana umowa klimatyczna obejmująca praktycznie wszystkich członków ONZ.

Czy wodór będzie paliwem jutra?

Systemy bateryjne są bardziej efektywne w transporcie drogowym niż wodór

Klimatyczny Plan Bidena

Stany Zjednoczone mają nowego Prezydenta-Elekta. Jest nim Joseph Robinette Biden, Demokrata i były Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w administracji Prezydenta Baracka Obamy (2008-2016). Co taki obrót spraw zwiastuje w zakresie amerykańskiego podejścia do kwestii zmian klimatu?

Pomyślmy pozytywnie o redukcji CO2 o 55 proc.

Potraktujmy propozycję wyższego celu klimatycznego dla Unii jako zaproszenie do negocjacji. To moment na szukanie korzystnych dla nas rozwiązań, a nie symbolicznego i nieskutecznego kontestowania – pisze były minister środowiska.

Korolec: klimat to hasło dla nowej gospodarki

Tylko „zielona” transformacja zapewni polskiej gospodarce, trwały, zrównoważony wzrost i bezpieczne miejsca pracy. Czas na debatę jakie mamy zastosować instrumenty wyjścia z kryzysu wywołanego pandemią i jaką mamy przeprowadzić transformację polskiej gospodarki w perspektywie roku 2050.