Marcin Korolec

Marcin Korolec: REPowerEU czyli jak zderusyfikować europejską energetykę

W REPowerEU Komisja Europejska zaprezentowała kompleksowy plan derusyfikacji europejskiego systemu energetycznego do 2027 roku - bardzo ambitny, ale realistyczny. Płyną z niego ważne wnioski dla Polski.

Marcin Korolec: Panie premierze, płyta się zdarła

Nie stać nas na imposybilizm w polityce energetycznej.

Kolory Solidarności, czerwony, niebieski … zielony?

4 czerwca, w 22 rocznicę, pierwszych wolnych wyborów, w Warszawie, miało miejsce odsłonięcie, pierwszego w Polsce, pomnika ku czci Ruchu Społecznego Solidarność. Wysoki na 4 metry napis Solidarność „rozbija” mur, w konstrukcji wykorzystano cztery betonowe bloki, pochodzące z oryginalnego muru berlińskiego. Trudno o prostszy i bardziej symboliczny opis polskiego wkładu w rewolucyjne zmiany, jakie zostały zapoczątkowane w 1989 roku, a które w konsekwencji doprowadziły do zjednoczenia Europy. Niewątpliwie Solidarność to jedna z najwspanialszych kart w naszej historii, to znak polskiej bezkrwawej rewolucji, ale też nasz znak rozpoznawczy na świecie.

Trzy prośby do Premiera polskiego rządu …

Przyrównywanie przez premiera Polski na łamach Financial Times nawoływań ze strony instytucji europejskich do poszanowania rządów prawa, niezawisłości sądów i prymatu prawa europejskiego nad krajowym do przystawiania pistoletu do głowy, świadczy o braku rozumienia podstaw logiki integracji europejskiej. Z kolei sugerowanie przy użyciu wojennej retoryki, że Warszawa mogłaby zawetować kluczowy dla unijnej polityki klimatycznej pakiet “Fit for 55”, jest wprowadzaniem w błąd i strzałem do własnej bramki. Szczególnie, że cel redukcji 55 procent emisji został już zatwierdzony, a pakiet “Fit for 55” to jedynie zestaw regulacji, które mają go wdrożyć - i większość z nich nie wymaga jednomyślności.

Zielona rewolucja Ameryki

Pierwsze decyzje prezydenta Joe Bidena w polityce klimatycznej – na horyzoncie widać już koniec epoki silników spalinowych w samochodach – pisze Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki.

„Tanie państwo”, czyli jak wykorzystać Krajowy Plan Odbudowy?

W najbliższych miesiącach musimy wysłać do Brukseli projekt Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli dobrze go przygotujemy, to może być to nasz współczesny plan Marshalla.

Elektromobilność potrzebuje wsparcia

Mimo że na polskich drogach nie widać zbyt wiele samochodów elektrycznych, to nadal pozostaję optymistą.

Klimatyczna geografia

Kiedy w grudniu 2015 roku przyjmowano Porozumienie Paryskie, negocjatorom towarzyszyło poczucie wycieńczenia, ale i ogromnej satysfakcji. Po latach negocjacji, naszkicowana podczas warszawskiej Konferencji Klimatycznej w 2013 roku, została w końcu wynegocjowana umowa klimatyczna obejmująca praktycznie wszystkich członków ONZ.

Czy wodór będzie paliwem jutra?

Systemy bateryjne są bardziej efektywne w transporcie drogowym niż wodór

Klimatyczny Plan Bidena

Stany Zjednoczone mają nowego Prezydenta-Elekta. Jest nim Joseph Robinette Biden, Demokrata i były Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w administracji Prezydenta Baracka Obamy (2008-2016). Co taki obrót spraw zwiastuje w zakresie amerykańskiego podejścia do kwestii zmian klimatu?