Marcin Korolec

Korolec: Pożary w Grecji, susza w Polsce, a rząd walczy z UE zamiast o klimat

Susza w Polsce, we Włoszech czerwony alert, na Rodos pożary, na naszych oczach zaostrza się kryzys klimatyczny. W tym czasie polski rząd ogranicza się do pozornych działań i wpisów na Twitterze – pisze były minister środowiska.

Marcin Korolec: Elektryczne ciężarówki dadzą radę

Nie tylko możemy, ale powinniśmy zostać prymusami elektryfikacji transportu ciężkiego w Europie. Wsparcie rządu dla branży transportowej będzie więc kluczowe w nadchodzących latach – pisze były minister środowiska.

Marcin Karolec: Nowa zielona strategia

Skoro więc i tak musimy podjąć wysiłek związany z przebudową polskiej energetyki, to po prostu zróbmy to raz i porządnie – przekonuje były minister środowiska.

Marcin Korolec: Brońmy się zieloną transformacją

Dekarbonizacja jest najlepszą odpowiedzią na wojnę energetyczną, jaką Rosja wypowiedziała Europie – były minister środowiska polemizuje z premierem Morawieckim.

Marcin Korolec: REPowerEU czyli jak zderusyfikować europejską energetykę

W REPowerEU Komisja Europejska zaprezentowała kompleksowy plan derusyfikacji europejskiego systemu energetycznego do 2027 roku - bardzo ambitny, ale realistyczny. Płyną z niego ważne wnioski dla Polski.

Marcin Korolec: Panie premierze, płyta się zdarła

Nie stać nas na imposybilizm w polityce energetycznej.

Kolory Solidarności, czerwony, niebieski … zielony?

4 czerwca, w 22 rocznicę, pierwszych wolnych wyborów, w Warszawie, miało miejsce odsłonięcie, pierwszego w Polsce, pomnika ku czci Ruchu Społecznego Solidarność. Wysoki na 4 metry napis Solidarność „rozbija” mur, w konstrukcji wykorzystano cztery betonowe bloki, pochodzące z oryginalnego muru berlińskiego. Trudno o prostszy i bardziej symboliczny opis polskiego wkładu w rewolucyjne zmiany, jakie zostały zapoczątkowane w 1989 roku, a które w konsekwencji doprowadziły do zjednoczenia Europy. Niewątpliwie Solidarność to jedna z najwspanialszych kart w naszej historii, to znak polskiej bezkrwawej rewolucji, ale też nasz znak rozpoznawczy na świecie.

Trzy prośby do Premiera polskiego rządu …

Przyrównywanie przez premiera Polski na łamach Financial Times nawoływań ze strony instytucji europejskich do poszanowania rządów prawa, niezawisłości sądów i prymatu prawa europejskiego nad krajowym do przystawiania pistoletu do głowy, świadczy o braku rozumienia podstaw logiki integracji europejskiej. Z kolei sugerowanie przy użyciu wojennej retoryki, że Warszawa mogłaby zawetować kluczowy dla unijnej polityki klimatycznej pakiet “Fit for 55”, jest wprowadzaniem w błąd i strzałem do własnej bramki. Szczególnie, że cel redukcji 55 procent emisji został już zatwierdzony, a pakiet “Fit for 55” to jedynie zestaw regulacji, które mają go wdrożyć - i większość z nich nie wymaga jednomyślności.

Zielona rewolucja Ameryki

Pierwsze decyzje prezydenta Joe Bidena w polityce klimatycznej – na horyzoncie widać już koniec epoki silników spalinowych w samochodach – pisze Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki.

„Tanie państwo”, czyli jak wykorzystać Krajowy Plan Odbudowy?

W najbliższych miesiącach musimy wysłać do Brukseli projekt Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli dobrze go przygotujemy, to może być to nasz współczesny plan Marshalla.