fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Cieślik

Felietony

O jeden most za daleko

Szczerze mówiąc, chętnie bym zobaczył, jak Tom Cruise wysadza coś w Polsce. Tak, wiem, że niektórzy zaczęliby od Sejmu, ale we mnie w tej kwestii sojusznika nie znajdą.

Cieślik:

Felietony

Strach się bać

Slavoj Žižek

Obok steku bzdur na temat potrzeby nowego komunizmu Slavoj Žižek w swojej książce o pandemii zawarł kilka nad wyraz przytomnych spostrzeżeń.

Cieślik:

Felietony

Krucjata przeciw TikTokowi

Już za samo promowanie „365 dni" – erotycznego gniota, który pokazuje światu najbardziej tandetne oblicze polskiej popkultury – należy im się kara. Ale nie za propagowanie złego...

Cieślik:

Felietony

Ciężkie jądra

Są takie sukcesy, że człowiek nie wie, czy powinien się z nich cieszyć. Lubimy myśleć, że towarem eksportowym naszej kultury są książki Olgi Tokarczuk i filmy Jana Komasy, a...

Cieślik:

Felietony

Gniew czy roszczeniowy bełkot?

Młodzieżowy spot profrekwencyjny „Gniew młodych" zobaczyło już kilkaset tysięcy ludzi. Mnie do głosowania zachęcił, ale zupełnie inaczej, niż planowali jego twórcy.

Cieślik:

Felietony

Jakieś rozwiązanie

Pisarze bywają prorokami. Zmarły kilka dni temu Jean Raspail w „Obozie świętych" w 1973 r. odmalował sceny bliskie tym rzeczywistym, zwłaszcza w sekwencji morskiej inwazji...

Cieślik:

Plus Minus

Horror, prawdziwy horror

Horror nie ma w Polsce wielkiej tradycji ani w literaturze, ani w kinie. Dopiero w ostatnich latach pojawiło się kilku autorów konsekwentnie uprawiających ten gatunek. Sam Piotr...

Felietony

My, spiskowcy

Liczni politycy i naukowcy zrobili w czasie pandemii wiele, by nie ufać oficjalnej wersji wydarzeń, zmieniając ją tyle razy, że którąkolwiek trudno traktować poważnie.

Cieślik:

Felietony

Zniknięte pół godziny

Można odnieść wrażenie, że doszło do jakiejś implozji. Że mózgi zahibernowane na czas pandemii po odmrożeniu wybuchły.

Cieślik:

Felietony

Bezpowrotnie utracony wdzięk

Brak wdzięku - to uderza najbardziej, kiedy czyta się książkę „Tyrmandowie. Romans amerykański”. Zwłaszcza tych, którzy dobrze znali teksty bohatera i jego legendę.

Cieślik:

Felietony

Bagiński u bram Hollywood

Czy powstanie wielki hollywoodzki film o polskiej historii? Nie jest to pewne. Ale nawet jeśli się uda, obraz wcale nie musi być sukcesem.

Cieślik:

Felietony

Analogie historyczne

Nie jestem adwokatem Donalda Tuska, zresztą akurat on ma tylu obrońców, że kolejnych nie potrzebuje. Im gorzej idzie obecnej opozycji, tym większa jest wiara w geniusz byłego...

Cieślik:

Felietony

Prosiak z ryby

Podobno nic już nie będzie, jak było. Teorii o tym, co w życiu naszej cywilizacji ma zmienić koronawirus, są setki.

Cieślik:

Felietony

Kolaps i Akslop

Pełne aluzji do katastrofy smoleńskiej „Bezkrólewie" to dzieło sztuki. W Polsce nie znalazł się teatr gotowy je wystawić.

Cieślik:

Felietony

Polityka i metafizyka

Olga Tokarczuk

Przyjemnie jest być chwalonym za mądrość. Ale nie zawsze. Bo co, jeśli chwalą nie ci, co należy?

Cieślik:

Felietony

Kultura dwubiegunowa

„A miłość moja, Bracie, dwuskrzydlata od uwielbienia do wzgardy" – powiada Cyprian Kamil Norwid w jednym ze swych najbardziej znanych wierszy.

Cieślik:

Felietony

Siła literatury

„Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje" – powiada Daniel Defoe,...

Cieślik:

Felietony

Do czego służy pisarz

Szczepan Twardoch

Blanka Lipińska i Szczepan Twardoch to zupełnie różne przypadki. A jednak spece od mediów i marketingu postawili na nich.

Cieślik:

Felietony

Felieton podbiegunowy

Wyspa ma 80 km kw., leży 500 km za kręgiem polarnym i na stałe zamieszkuje ją siedem osób. A wokół wznoszą się góry wielkości naszych Tatr.

Cieślik:

Felietony

Transformacja disco polo

Jak do tego doszło, nie wiem – że zacytuję klasyka – ale filmowa biografia Zenka Martyniuka jest chyba najciekawszym obrazem transformacji od czasu premiery „Psów".

Cieślik:

Felietony

Prezydent z telewizji

Trudno mieć dobre zdanie o polskich politykach. Ale nieuchronna porażka Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich jednak powinna cieszyć.

Cieślik:
REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA