fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Cieślik

Felietony

Kultura dwubiegunowa

„A miłość moja, Bracie, dwuskrzydlata od uwielbienia do wzgardy" – powiada Cyprian Kamil Norwid w jednym ze swych najbardziej znanych wierszy.

Cieślik:

Felietony

Siła literatury

„Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje" – powiada Daniel Defoe,...

Cieślik:

Felietony

Do czego służy pisarz

Szczepan Twardoch

Blanka Lipińska i Szczepan Twardoch to zupełnie różne przypadki. A jednak spece od mediów i marketingu postawili na nich.

Cieślik:

Felietony

Felieton podbiegunowy

Wyspa ma 80 km kw., leży 500 km za kręgiem polarnym i na stałe zamieszkuje ją siedem osób. A wokół wznoszą się góry wielkości naszych Tatr.

Cieślik:

Felietony

Transformacja disco polo

Jak do tego doszło, nie wiem – że zacytuję klasyka – ale filmowa biografia Zenka Martyniuka jest chyba najciekawszym obrazem transformacji od czasu premiery „Psów".

Cieślik:

Felietony

Prezydent z telewizji

Trudno mieć dobre zdanie o polskich politykach. Ale nieuchronna porażka Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich jednak powinna cieszyć.

Cieślik:

Felietony

Boże Ciało i kserokopiarka

Kadr z filmu

Taki film mógł powstać tylko w Polsce. Tak jak tylko w naszym kraju mogła zostać nakręcona „Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i napisane „Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk.

Cieślik:

Felietony

Karol May i NKWD

Jeśli można umrzeć we właściwym momencie, udało się to Ferdynandowi Ossendowskiemu.

Cieślik:

Felietony

Przeszłość ma przyszłość

Z przyszłością jest ostatnio marnie. Nie wiem, czy państwo zauważyli - a jeśli nie, to koniec roku jest dobrym momentem, aby zwrócić uwagę na to, że na naszych oczach...

Cieślik:

Felietony

Czy wiedźmin jest Polakiem?

Henry Cavill w „Wiedźminie” wyprodukowanym przez Netfliksa

A może zapytajmy inaczej: czy Geralt z Rivii może nas reprezentować w świecie, tak jak kiedyś Lech Wałęsa i Jan Paweł II? Albo, przekładając to na realia bardziej współczesne,...

Felietony

Druga liga kolonialna

Co ci ludzie mają w głowach - zapytał kiedyś znany satyryk, któremu tłumaczyłem zawiłości mieszczańskiego gustu drugiej połowy lat 90. Chodziło mianowicie o to, że człowiek, od...

Felietony

Twórca i tworzywo

Nie chciałbym, żeby wyszło, że mam na tym tle obsesję, bo jeśli ktoś ją ma, to na pewno nie ja. Ale znowu będzie o Romanie Polańskim.

Felietony

Seksualna inkwizycja

Molestowanie w świecie show-biznesu było, jest i – prawdopodobnie – będzie codziennością. Kandydatów do kariery jest legion, miejsca na rynku znacznie mniej, więc tego rodzaju...

Felietony

Requiem dla „Playboya”

„Bo nie o to chodzi, żeby złapać króliczka, ale by gonić go" – czy Agnieszka Osiecka, pisząc piosenkę dla Skaldów, miała na myśli króliczki „Playboya", nie jest jasne.

Felietony

Polska metafizyczna

Nasze dzieła interesują świat, bo są oryginalne z powodu duchowych poszukiwań ich twórców. Często odległych od katolickiej ortodoksji.

Cieślik:

Felietony

Kto plotką wojuje

W czasach sprzed internetu i sprzed wojny – tej polsko-polskiej oczywiście – nawet plotki były jakieś mniej obrzydliwe.

Felietony

Noblistka z brązu

Mam do niektórych książek Olgi Tokarczuk poważne zastrzeżenia. Co nie zmienia faktu, że kilka z nich uważam za wybitne.

Felietony

Proza z ojczyzny poetów

Jak człowiek żyje kilka lat, to pamięta rzeczy zaskakujące. Na przykład czasy, kiedy Olga Tokarczuk była nadzieją polskiej literatury.

Cieślik:

Felietony

Kozy i ludzie

Wszystko już było. Przynajmniej w literaturze. Oscar Wilde miał rację: życie naśladuje sztukę, broń Boże, na odwrót.

REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA