Mariusz Cieślik

Felietony

Sztyletem za spoiler

Komedię od tragedii dzieli bardzo cienka granica – nie trzeba od razu sięgać do książek, żeby się o tym przekonać.

Felietony

Patryk Jaki w bibliotece

Umberto Eco w swoim głośnym eseju pisał o „bibliotece na miarę człowieka”. Udało się. Mamy właśnie bibliotekę na miarę człowieka w wersji kandydata na prezydenta Warszawy.

Felietony

Na przykład rablador

Nie żeby trzeba było bronić Patryka Jakiego. Kandydat PiS na prezydenta Warszawy poradzi sobie sam, ale przypadek jego psa rabladora jest bardzo pouczający.

Felietony

Tudzież żeromszczyzna

Żeromski wielkim pisarzem był – to wiemy ze szkoły. Poproszę jednakowoż o wskazanie kogoś, kto czyta dziś jego książki. A może są tacy, którzy oddają się lekturze Żeromskiego...

Felietony

Mietek Fogg

„Mietek Fogg to był równy gość" – takie słowa padają w jednej z najsłynniejszych scen filmu „Chłopaki nie płaczą".

Felietony

Teatr na wyspach

Czesław Miłosz był nie tylko wielkim, może największym, polskim poetą XX w., ale także przenikliwym krytykiem współczesności.

Felietony

Nie łączy nas piłka

Polska drużyna wypadła wspaniale. Możemy być z jej postawy dumni. Nie odpuszczali w żadnej sytuacji, walczyli jak równy z równym z największymi potęgami i, tak, tak, zdobyli...

Felietony

Piłka i karabin

Kiedy słyszę słowo kultura, odbezpieczam rewolwer – miał powiedzieć Hans Johst (a później te słowa przypisywano Goebbelsowi).

Felietony

Pogląd i wygląd

Szczerze mówiąc, nie chcę wiedzieć, co artyści myślą o rządzie, reformie sądownictwa, ustawie antyaborcyjnej i konstytucji.

Felietony

Co PiS zrobił z tym Pokrajem

PiS niszczy polską kulturę – słyszymy o tym od dawna, ale wreszcie mamy na to dowody. O tym, co dzieje się w teatrze, nawet nie ma co wspominać. Od kilkunastu miesięcy trwa...

Felietony

Masa wstydu

To nie przypadek, że w Ameryce wiele lat temu wprowadzono zakaz zarabiania na przestępstwie. Kultura masowa ma również swoje paskudne oblicze.

Felietony

Masłowska w smudze cienia

Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że się starzeją, kiedy dorastają ich dzieci albo kiedy spotykają na ulicy starszego pana, który okazuje się być kolegą ze szkoły.

Felietony

Kraj z kserokopiarki

Zamki na piasku – to określenie, które natrętnie kołata się w głowie każdemu, kto spędzi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich więcej niż chwilę. Żebyśmy się dobrze zrozumieli:...

Felietony

Proces o galaretkę

„Gładki jest jak galaretka i podobnie do niej oślizły" – sam mam czasem ochotę napisać tak o kimś.

Example Alt
eWydanie