Wojciech Jakóbik

Zasada 3S kontra strachy na Lachy

Nie należy się bać przerwy dostaw gazu ani ataków na granicę Polski, ale realizować konsekwentnie politykę wewnątrz Unii Europejskiej oraz NATO, która nas impregnuje na takie zagrożenie. Proponuję zasadę 3S - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl

Nowe wyzwania wymagają przygotowanych na nie kadr

Jedna z najważniejszych kompetencji decydujących o sukcesie jakiejkolwiek aktywności obywatelskiej XXI wieku to umiejętne odniesienie się do polityki na rzecz ochrony klimatu.

Nie romansować z dyktaturami

Pandemia stała się dla Chin i Rosji okazją, by przekonywać Zachód o jego porażce. Jednak to przewagi świata zachodniego mogą ochronić świat przed zapaścią.

Sztuka adaptacji

Wbrew sugestiom prasy rosyjskiej USA nie muszą przyłączać się do porozumienia naftowego, by poradzić sobie z kryzysem cen ropy. Rosja musi wybierać między próbami wpływu politycznego na ceny baryłki albo reformami.

Wojciech Jakóbik: Czarny łabędź koronawirusa

Epidemia koronawirusa pokazuje kruchość wizji nadchodzącego „wieku Chin".

Nie tak szybko z polexitem

Wyjście z UE byłoby jak zdjęcie parasola ochronnego regulacji, które może są zawiłe, ale chronią nas przed zagrożeniami z zewnątrz – twierdzi szef portalu Biznesalert.pl.

Razem raźniej mimo wszystko

Narastająca rywalizacja mocarstw to zła wiadomość dla Polski.

Jakóbik: Konserwatysta a ceny energii

Władza leży dziś na ulicy, więc rządzący muszą przykładać do niej ucho. Globalizacja i zanikanie tradycyjnego podziału politycznego zmusza konserwatystów do adaptacji – twierdzi publicysta.

Polityka klimatyczna razem albo wcale

Na świecie trwa spór zwolenników globalizacji z obrońcami suwerenności narodowej. Dotyczy on też polityki klimatycznej – pisze analityk stosunków międzynarodowych.