fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojciech Tumidalski

Opinie

Dobra zmiana mogłaby zostać

Niektóre nadzwyczajne przepisy wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa powinny obowiązywać także po jej wygaśnięciu.

Tumidalski:

Sądy i prokuratura

Wyborcze sądne dni

Gdybym był Sądem Najwyższym, zrobiłbym wszystko co możliwe, by zatrzeć złe wrażenie i udowodnić coś, co powinno być oczywiste: że wola polityka nie triumfuje nad prawem.

Tumidalski:

Opinie

Prezes SN równie ważny jak prezydent

Najgorsze, co może spotkać Sąd Najwyższy, to powtórka z dekompozycji autorytetu Trybunału Konstytucyjnego. Pierwszy prezes SN to bowiem nie tylko tytuł honorowy.

Tumidalski:

Opinie

Wybór to nie to samo co wybory

Ustawa zasadnicza nie przewidziała sytuacji, że głosowanie się nie odbędzie. Stąd pomysły na polityczne przerwanie klinczu i nie całkiem płonne nadzieje, że zostaną zalegalizowane.

Tumidalski:

Opinie

Komisarz już rządzi w SN

Wyznaczenie przez prezydenta Kamila Zaradkiewicza do tymczasowego kierowania Sądem Najwyższym po odejściu Małgorzaty Gersdorf wskazuje na zaostrzenie kursu władz wobec sądownictwa.

Tumidalski:

Opinie

Nie budzić przekory

W zbiorowej kwarantannie jesteśmy rozsądni i zdyscyplinonwani. Dalsze sankcje mogą to zmienić, bo staniemy się przekorni.

Tumidalski:

Opinie

Zachować to, co wirus zmienił na lepsze

Po ustąpieniu koronawirusa wiele kancelarii prawnych może pozostać przy pracy zdalnej. Nawet sądy, które ograniczyły funkcjonowanie, częściej korzystają z poczty elektronicznej...

Tumidalski:

Opinie

Nie strzelać do komara z armaty

Dzięki policjantom, którzy osobami w kwarantannie bardziej się opiekują, niż ich pilnują, rośnie zaufanie do policji. Ważne, by nie zaprzepaścili go ci, którzy bez wyobraźni...

Tumidalski:

Opinie

Dziecko zawsze cierpi najbardziej

Walka z epidemią ma pierwszeństwo. Ale tocząc batalię, minimalizujmyrykoszety. Dzieci z rozbitych rodzin nie zasługują na kolejne ciosy.To test na dojrzałość rodziców.

Tumidalski:

Opinie

Po co nam posłowie, gdy są tablety

Jeśli zgodzimy się na to, by parlament obradował zdalnie, może po prostu wylosujmy 500 Polaków i dajmy im tablety do głosowania i patrzmy, co się stanie.

Tumidalski:

Opinie

Odpowiedzialny jak sędzia z KRS

Obecna Krajowa Rada Sądownictwa

Trudno pojąć, dlaczego członkowie konstytucyjnego organu państwa przez kilka dni od kontaktu z zakażonym koronawirusem nie poddali się kwarantannie. Skąd u sędziów z Krajowej...

Tumidalski:

Opinie

Sądzić się można, ale po co?

Pilotowany przez Patryka Jakiego program aktywizacji więźniów był wart poparcia i szkoda, że nie zakończył się sukcesem – co wytknęła NIK. Ale czy to sprawa na proces sądowy?

Tumidalski:

Opinie

Rząd chce popełnić ten sam błąd

Spór o pieniądze dla Polonii, które MSZ chce zabrać Senatowi, już mieliśmy w 2011 r. Po latach rząd wycofał się z błędu, ale teraz chce go powtórzyć. Nie prawo, lecz polityka...

Tumidalski:

Opinie

Ustawa podpisana, sędziowie upokorzeni

Andrzej Duda

Wchodzące w życie przepisy upokarzają sędziów i nadwyrężają autorytet wielu ekspertów oraz instytucji, których Andrzej Duda nie usłuchał podpisując ustawę kagańcową dla...

Tumidalski:

Opinie

Kompromis wymaga pośpiechu

Najważniejsze, by mądra inicjatywa eksperckiego forum o praworządności nie skończyła jako pozorne konsultacje, autoryzujące kolejne akty złego prawa.

Tumidalski:

Opinie

Zmienia nam się ustrój państwa

Każdy kolejny dzień dowodzi, że wyniszczająca wojna o sądy to już tylko próba przejęcia w nich władzy przez ludzi bliskich sejmowej większości.

Tumidalski:

Opinie

Minister wykłada karty na stół

Zbigniew Ziobro

Niefortunną wypowiedzią o sędziach zasiadających w Krajowej Radzie Sądownictwa Zbigniew Ziobro zaprzeczył kilkuletniej narracji o tym, że to oni sami zgłosili się do Rady i ją...

Tumidalski:

Opinie

Ten ruch Brukseli łatwo było przewidzieć

Wniosek o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego pokazuje, że to nie uprzedzenia Fransa Timmermansa wobec Polski, tylko działania po naszej stronie powodują, że...

Tumidalski:

Opinie

Autostradą do kieliszka

Politykom łatwo rozprawiać o abstrakcji, jaką dla większości z nich jest sądownictwo. Trudniej załatwić realny problem: skończyć z przyzwoleniem na łamanie prawa za kierownicą.

Tumidalski:

Opinie

Giganci nie unikną podatku cyfrowego

Danina, którą rząd we Włoszech nałożył właśnie na technologicznych gigantów zza oceanu, pokazuje kierunek, w jakim wkrótce podąży cała Unia Europejska.

Tumidalski:
REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA