Bartosz Wojsław

Posiadacz nawet jednej akcji "naśle" prokuratora na prezesa

Z wnioskiem o ściganie menedżera będzie mógł wystąpić posiadacz zaledwie jednej akcji. To konsekwencja nowelizacji prawa karnego, która weszła w życie 1 października br.

Ceny za pokoje w akademikach ostro w górę – co na to prawo?

U progu roku akademickiego studenci muszą zmierzyć się z cenami zakwaterowania w miejscu studiowania. Stawki w akademikach są coraz wyższe, a pokoi wystarczy tylko dla nielicznych.

Wchodząca w życie nowelizacja oznacza nowe obowiązki dla wielu polskich spółek

Wielu przedsiębiorców, którzy dotąd nie mieli nic wspólnego z Komisją Nadzoru Finansowego, musi się liczyć z tym, że pewnego dnia KNF przyjdzie do nich i poprosi np. o korespondencję mailową związaną z kontraktem zawartym ze spółką giełdową - mówi dr Jan Stranz, senior associate w Kancelarii SMM Legal.

Jakie wybory po parlamentarnych – kalendarz wyborczy na najbliższe lata

15 października czekają nas wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Potem odbędą się wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, a cykl wyborczy zakończą wybory prezydenckie – prezentujemy kalendarz wyborczy.

Bartosz Wojsław: Przemoc, nieudolne śledztwa i bezkarność oprawców

Każdego dnia ginie w Meksyku 11 kobiet. Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie zarzucał temu krajowi bagatelizowanie tego typu przestępstw, „akceptowanych ze względu na kulturę dyskryminacji”.

Jak głosować w referendum. Objaśniamy formalności

Jednocześnie z wyborami do Sejmu i Senatu odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Tłumaczymy jak oddać głos w referendum i jak zagłosować w wyborach parlamentarnych, nie biorąc udziału w referendum. Wyjaśniamy czy można zniszczyć kartę referendalną.

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy

Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum już 15 października. Tłumaczymy, ile kart do głosowania będzie czekało na wyborców w lokalu wyborczym, jak prawidłowo je wypełnić oraz jak oddać ważny głos poza miejscem zameldowania.

Sądy ds. Przemocy wobec Kobiet – hiszpański sposób na walkę z problemem „machismo”

Agresja mężczyzny wobec kobiety, z którą żyje w związku, ma szczególne znaczenie - mówi profesor Juan Antonio Lascuraín Sanchez, tłumacząc hiszpański koncept przemocy na tle płciowym.

Gdzie i jakich grzybów zbierać nie wolno. Wysokie kary dla grzybiarzy

Sezon na grzyby w pełni. Wyjaśniamy, gdzie zbieranie grzybów jest zabronione oraz zerwanie jakich gatunków grozi surową karą. Mowa o kwotach niebagatelnych, bo za samo rozgarnianie ściółki możemy zapłacić grzywnę sięgającą 5 tysięcy złotych.

Koniec politycznych immunitetów? Trzeba wziąć pod uwagę kulturę polityczną i prawną

Polska rzeczywistość determinuje zachowanie immunitetu formalnego posła – mówi prof. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.