dr Marcin Wojewódka

Marcin Wojewódka

Radca prawny Wojewódka i Wspólnicy, Instytut Emerytalny

Radca prawny, założyciel Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. Wiceprezes zarządu Instytutu Emerytalnego. Wykładowca akademicki. Doktor nauk ekonomicznych. W latach 2016-2017 Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Członek Stowarzyszenia Prawa Pracy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych Psychologia Zarządzania Personelem. W grudniu 2011 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych (praca doktorska pt. „Pracownicze program emerytalne, jako forma dodatkowego zabezpieczenia na starość w Polsce. Ocena funkcjonowania”). Posiada 25-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prawa pracy i świadczeń pracowniczych. Doradzał kilkudziesięciu pracodawcom w Polsce w zakresie prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych. Zajmuje się indywidualnymi i zbiorowym prawem pracy, w tym procesami restrukturyzacji, zwolnień grupowych oraz relacjami ze związkami zawodowymi. Autor lub współautor publikacji: • Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Komentarz (C.H. Beck 2019). • Prawo pracy dla sędziów i pełnomocników. Wzory pism. Przykłady i wskazówki praktyczne, orzecznictwo (C.H. Beck 2018) • Informowanie pracowników i przeprowadzanie z nimi konsultacji. Komentarz (C.H. Beck 2007) • Pracownicze Programy Emerytalne. Komentarz (C.H. Beck 2005) a także autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz systemu emerytalnego, publikowanych na łamach dzienników takich jak Rzeczpospolita, Gazeta Prawna i Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych, m.in. prawo.pl i ppk.info. Posiada bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń.

To pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze. Eksperci oceniają pomysł Bodnara

Teza 1: Rozdzielenie PG i MS jest potrzebne

Rozdzielenie PG i MS jest potrzebne

Praktyka ostatnich lat pokazuje, że połączenie w jednym ręku uprawnień MS i PG może być groźne dla funkcjonowania systemu wymiaru sprawiedliwości. Dlatego zasadnym jest rozdzielenie personalne i systemowe tych funkcji.

Teza 2: Nowa przepisy zagwarantują niezależność Prokuratora Generalnego od politycznych wpływów

Nowa przepisy zagwarantują niezależność Prokuratora Generalnego od politycznych wpływów

Tak, jestem przekonany, że to co zostanie wypracowane w szerokim konsensusie polityków, z przedstawicielami środowisk prawniczych, w tym samych prokuratorów, jeśli zostanie dobrze zakomunikowane i spotka się z dobrym odbiorem społecznym, to da największą możliwą gwarancje niezależności.

Teza 3: Prokuratur Generalny powinien mieć autonomię finansową.

Prokuratur  Generalny powinien mieć autonomię finansową.

Tak, powinien z tym zastrzeżeniem, że prokuratura jest częścią wymiaru sprawiedliwości i że musi być finansowane w ramach i na zasadach podobnych jak inne obszary np. sądownictwo. Natomiast czas skończyć z patologiami finansowymi jakie miały miejsce w ostatnich latach w tym obszarze.