Leszek Kieliszewski

Klient przeinformowany to klient niedoinformowany

KNF, UOKiK oraz Sądy podczas sporów klientów z instytucjami finansowymi, kładą nacisk na kwestie informowania klientów o produktach i usługach finansowych – z ich optyki wynika, że klient, a już w szczególności konsument musi być poinformowany o wszystkim. Do tego dochodzą wymogi regulacyjne najczęściej implementowane z unijnych rozporządzeń i dyrektyw. Efekt tego jest taki, że kupując jakikolwiek produkt finansowy lub ubezpieczeniowy otrzymujemy dziesiątki, a niekiedy setki stron dokumentów, których nikt nie czyta.

Jak uzdrowić polski system sądownictwa? Jest na to pięć "recept"

Choć 8 lat rządów poprzedniej władzy minęło pod hasłami reform sądownictwa, to pozostaje eufemistycznie stwierdzić, że były one nieudane. Proces sądowy zamiast przyspieszyć, zwolnił, procedury upraszczano poprzez wprowadzanie kolejnych formalizmów, a w sprawach karnych podnoszono kary i zwiększano uprawnienia prokuratorów doprowadzając jedne i drugie niekiedy do absurdu.

Leszek Kieliszewski: Bankowcy oskarżeni w Aferze GetBack to żadne Wilki z Wall Street

Prawdziwy obraz sprzedaży obligacji GetBacku nie jest ani tak prosty, ani tak jednoznaczny jak ten kreowany przez prokuraturę na potrzeby prasy - pisze Leszek Kieliszewski, adwokat i obrońca bankowców oskarżonych w związku ze sprzedażą obligacji GetBack.

Leszek Kieliszewski: W matni tymczasowego aresztowania

W zbiorowym myśleniu funkcjonuje przekonanie, że aby trafić do aresztu, trzeba sobie na to porządnie zasłużyć. Paradoksalnie znaleźć się w areszcie jest znacznie łatwiej niż się wydaje, natomiast z niego wyjść jest już dużo trudniej. Tymczasowo aresztowany wpada w machinę systemu wymiaru sprawiedliwości stając się jej trybikiem. A jak działa system? Na pewno nie tak jak sobie wyobrażamy i nie tak, jakbyśmy sobie życzyli.

Leszek Kieliszewski: Kredyt 2% na straży dobrych obyczajów

Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego jest równie wyczekiwany przez przyszłych kredytobiorców jak przez deweloperów i przedstawicieli branży budowlanej, dotkniętych spowolnieniem związanym z ograniczoną dostępnością kredytów hipotecznych. Choć sama propozycja bezpiecznego kredytu z niskim oprocentowaniem zbiera pozytywne recenzje, to niektóre z proponowanych rozwiązań będą albo martwe, albo banki kredytujące zaczną pełnić rolę przyzwoitek ustalając kto, z kim i od kiedy mieszka.

Leszek Kieliszewski: Kredyt hipoteczny dla najlepiej zarabiających?

Pamiętam lata 2006-2008 kiedy największą popularnością cieszyły się kredyty frankowe. Przyszli frankowicze nie mogli zrozumieć, jak ktoś może być tak bezmyślny, żeby zadłużać się w złotówkach – trzeba nie umieć liczyć żeby brać kredyt w złotówkach, kurs franka może zmieni się o 5-10%, nie ma szans, żeby rata była wyższa od kredytu złotówkowego – argumentowali. Narracja uległa gwałtownej zmianie, gdy kurs franka przebijał kolejne, niewyobrażalne wcześniej pułapy – wtedy okazało się, że banki ich oszukały. Krótko mówiąc frankowicze wiedzieli o ryzyku kursowym, błąd dotyczył jednak skali możliwych wzrostów.

Kto stracił, a kto dopiero straci na restrukturyzacji Getin Noble Banku

Piątkowy komunikat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nie był zaskoczeniem dla rynku finansowego. Bank miał olbrzymią lukę kapitałową, od lat nie przynosił zysków, a plany naprawcze nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. W tej sytuacji, częstszym pytaniem było nie czy, ale kiedy i jakie działania zostaną podjęte wobec Getinu. Na skutek piątkowej decyzji BFG o wszczęciu restrukturyzacji żaden z interesariuszy Banku nie zyskał, ale wielu albo już straciło, albo dopiero straci.

Paradoks zabezpieczenia w postępowaniu cywilnym

W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd można żądać udzielenia zabezpieczenia pod warunkiem wykazania, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie orzeczenia lub osiągnięcie celu postępowania.

Zabezpieczenie w postępowaniu cywilnym jak fatamorgana

Zabezpieczenie w postępowaniu cywilnym ma służyć zapewnieniu wykonania wyroku, który zapadnie po rozpoznaniu sprawy. Aby sąd udzielił zabezpieczenia konieczne jest uprawdopodobnienie roszczenia i wykazanie interesu prawnego. Rzecz jednak w tym, że sądy udzielaniem zabezpieczeń gospodarują nad wyraz ostrożnie i kiedy wydaje się, że wniosek o jego zastosowanie powinien zostać uwzględniony, wizja zabezpieczenia znika wraz z otrzymaniem postanowienia o jego oddaleniu.