Andrzej K Koźmiński

Andrzej K Koźmiński

Andrzej K. Koźmiński: Globalizacja wojny

Po upadku Związku Radzieckiego nastąpiła epoka globalizacji i Pax Americana. Większości świata przyniosła ona postęp cywilizacyjny i szczególnie cenną przewidywalność przyszłych wydarzeń.

Andrzej K. Koźmiński: Na czym polega gospodarka wojenna

Fundamentalnego znaczenia nabiera pytanie o zdolność Europy do wprowadzenia na poziomie NATO elementów gospodarki wojennej, np. w postaci centralnego planowania produkcji uzbrojenia czy normalizacji jego typów.

Pożegnanie z mądrością

Mądrość to zdolność do właściwego wykorzystania istniejącej wiedzy w poprzek opłotków między dyscyplinami naukowymi. Odkąd kariery naukowe robi się w silosach wąskich specjalizacji, uczeni nie potrafią identyfikować szaleństwa w życiu społecznym, a przede wszystkim w wielkiej i największej polityce.

Andrzej K. Koźmiński: Rewolucja w uczelniach

Elitarne uczelnie świata są wspólnym dobrem całej ludzkości i jako takie muszą przetrwać.

Czas dziwnej stagflacji

Podobnie jak w latach 70. XX wieku ekonomiści zostali zaskoczeni rozerwaniem związku pomiędzy restrykcyjną polityką pieniężną banków centralnych walczących z inflacją a poziomem bezrobocia.

Andrzej Krzysztof Koźmiński: Rektor finansista

Wielorakość i wzajemna niezależność źródeł finansowania to – w przeciwieństwie do sążnistych i drobiazgowych regulacji – jedyne w miarę pewne zabezpieczenie autonomii uczelni i wolności akademickich.

Koźmiński, Korzyński: Przywództwo skoncentrowane czy rozproszone

Autorytarne przywództwo w polityce, armii, administracji, w biznesie skazane jest na klęskę. Ale czy przywództwo rozproszone jest jego realną alternatywą, czy też powróci tradycyjne liberalno-demokratyczne?

Emocjonalnie nieinteligentni

Trzeba się poważnie zastanowić nad przyczynami niechęci do inwestowania w nowoczesny rozwój, nad korzeniami kultu „bóstwa wódki i kiełbasy”.

Prof. Andrzej Koźminski: Krew, pot i łzy?

Zarówno rządzący, jak opozycja próbują pozyskać wyborców coraz hojniejszymi podarunkami: a to -nasta emerytura, a to -dzieścia procent podwyżki płac. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to zatrute prezenty, które obrócą się przeciwko nim.

Andrzej K. Koźmiński: Dżuma właśnie nadeszła

Napaść Rosji na Ukrainę sprawiła, że poczuliśmy się zagrożeni jako naród. Pojawiły się dziesiątki, a może setki tysięcy osób niosących pomoc. Czy te spontaniczne, ale silne sieci będą w stanie zdynamizować przywództwo instytucjonalne?