Dział kultury

Jubileusz Tauron Areny Kraków. Wybitni artyści zaśpiewają utwory krakowskich legend piosenki

Duet Kacperczyk dołącza do grona artystów, którzy wystąpią podczas jubileuszu Tauron Areny Kraków. Koncert „To Kraków tworzy metamorfozy”, podczas którego będzie można usłyszeć utwory Kory, Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty oraz Andrzeja Zauchy w nowych aranżacjach, odbędzie się 5 kwietnia 2024 r.

Statuetki Nagrody Kumora rozdane

"Epoka Gutenberga weszła w okres schyłkowy. Sens wydawania książek jest coraz bardziej wątpliwy. Może przestać? Jeszcze tylko ta moja i już" - napisał Antoni Kroh w „Aniele Śmierci z kilku stron”. Słowa Antoniego Kroha, laureata Nagrody Kumora w obu kategoriach, są najlepszym wytłumaczeniem popularności tego literackiego konkursu.

List 55 artystów biorących udział w wystawie "Pejzaż malarstwa polskiego"

Powstał list otwarty 55. artystek i artystów biorących udział w wystawie "Pejzaż malarstwa polskiego", nazwany "Przeciwko upartyjnianiu kultury".

I Festiwal Rymkiewiczowski. Poeta nieoczywisty

I Festiwal Rymkiewiczowski, który właśnie rozpoczął się w Warszawie, pokazuje postać Jarosława Marka Rymkiewicza w nieoczywisty sposób. Jako twórcę pełnego sprzeczności, ironicznego i podejmującego w swojej twórczości tematy fundamentalne.

Michał Merczyński po 33 latach żegna się z Malta Festival Poznań

Na Malta Festival Poznań bywali nobliści J.M. Coetzee i Orhan Pamuk. Występowali po raz pierwszy Goran Bregović, Buena Vista Social Club i Radiohead.

Holoubek przemówi po latach

Dejmkowskie „Dziady”, w Teatrze Narodowym, które stały się legendą i wpisały w wydarzenia marcowe 1968 roku będzie można po 55 latach wysłuchać w sobotnim Wieczorze literackim RDC. Gospodarz wieczoru, nasz redakcyjny kolega, krytyk teatralny Jan Bończa Szabłowski zaprosił do studia świadków minionych wydarzeń,. W programie znajdzie się tez fragment historycznego wystąpienia 1 sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.

Ojciec Sherlocka Holmesa i sekrety magii

M. in. obsypany nagrodami „Wujaszek Wania” Czechowa i „Duchy Conan Doyle’a” złożą się na tegoroczną odsłonę festiwalu Polska w IMCE.

Wręczono nagrody miesięcznika „Teatr” za sezon 2021/22

Dominika Bednarczyk, Łukasz Lewandowski i Anna Augustynowicz zostali laureatami Nagród im. Zelwerowicza i Nagrody im. Swinarskiego za najlepsze role i reżyserię w minionym sezonie.

Jacek Fedorowicz najlepszym aktorem festiwalu Talia

Jacek Fedorowicz aktor, pisarz, satyryk, współtwórca legendarnego Bim Bomu, przez wiele lat związany z radiową Trójką, autor satyrycznego programu „Dziennik Telewizyjny” otrzymał główną nagrodę aktorską na Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Polski rap w brazylijskim stylu

Do sieci trafił nowy singiel Oliwki Brazil.