Aleksander Kopiński

Marian i Stasio. Żywoty przez parę chwil równoległe

Po 70 latach drugie i trzecie pokolenie ocalonych z wojennej hekatomby Żydów i Polaków wciąż odkrywa nieznane karty swojej domowej historii.

Dorastanie w Phenianie

Kontrastowi między dziejami wartkim strumieniem toczącymi się w Europie a bezruchem komunistycznej Azji odpowiada poczucie 12-latka, że zatrzymał się w rozwoju, podczas gdy jego rówieśnicy tam daleko, w Polsce, naprawdę żyją.

Zapomniany mistrz pamięci

Gdyby Antoni Jaźwiński urodził się Francuzem, patronowałby dziś ulicom w stolicy każdego departamentu. Był jednak kresowym Polakiem, dlatego choć ongiś sławny w Europie, po dwóch stuleciach jest zapomniany nawet przez rodaków.

Rzymianin nadwiślański

Czas nie jest sprzymierzeńcem Bolesława Micińskiego. Jubileuszowe dwa tomy esejów, zamiast w stulecie urodzin pisarza wiosną 2011 roku, ukazały się z rocznym opóźnieniem. Z kolei majowa siedemdziesiąta rocznica śmierci przeszła bez echa.

Genealogia, czyli nauka umierania

Ostatnie dzieło pisarki: autoportret, oswajanie śmierci i kwerenda w trzystuletnich archiwach.

Bobrujsk, Warszawa, Świdnica

Udział w powstaniu przesądzał los nie tylko jego uczestników. W cieniu styczniowej klęski żyło kilka kolejnych pokoleń.

Zabłocki nie od mydła

Przed 150 laty warszawscy konspiratorzy dokonali egzekucji na szpiclu Pawle Felknerze. Dzieje cukiernika Cypriana Zabłockiego, który ukrywał zamachowców, aż dotąd pozostawały nieznane nawet badaczom powstania 1863 roku.

Zmierzchy i poranki

Henryka Szczyglińskiego – żołnierza Legionów, nastrojowego malarza „zmierzchów i nokturnów”, dandysa – połączyło z Marią Dąbrowską „kilka miesięcy nieodpowiedzialnego szaleństwa”

Studia nad „Lalką”

Mało które z arcydzieł literatury polskiej tak dobrze znosi upływ czasu.

Powrót do Rechowiczów

Być może gdyby Bohdan Pniewski nie zmarł przedwcześnie, na początku września 1965 roku, będąc wciąż w pełni sił twórczych, dorobku Gabriela („Gabra”) i Hanny Rechowiczów nie trzeba byłoby dzisiaj nikomu przypominać