dr Marcin Wojewódka

Marcin Wojewódka

Radca prawny Wojewódka i Wspólnicy, Instytut Emerytalny

Radca prawny, założyciel Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. Wiceprezes zarządu Instytutu Emerytalnego. Wykładowca akademicki. Doktor nauk ekonomicznych. W latach 2016-2017 Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Członek Stowarzyszenia Prawa Pracy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych Psychologia Zarządzania Personelem. W grudniu 2011 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych (praca doktorska pt. „Pracownicze program emerytalne, jako forma dodatkowego zabezpieczenia na starość w Polsce. Ocena funkcjonowania”). Posiada 25-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prawa pracy i świadczeń pracowniczych. Doradzał kilkudziesięciu pracodawcom w Polsce w zakresie prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych. Zajmuje się indywidualnymi i zbiorowym prawem pracy, w tym procesami restrukturyzacji, zwolnień grupowych oraz relacjami ze związkami zawodowymi. Autor lub współautor publikacji: • Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Komentarz (C.H. Beck 2019). • Prawo pracy dla sędziów i pełnomocników. Wzory pism. Przykłady i wskazówki praktyczne, orzecznictwo (C.H. Beck 2018) • Informowanie pracowników i przeprowadzanie z nimi konsultacji. Komentarz (C.H. Beck 2007) • Pracownicze Programy Emerytalne. Komentarz (C.H. Beck 2005) a także autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz systemu emerytalnego, publikowanych na łamach dzienników takich jak Rzeczpospolita, Gazeta Prawna i Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych, m.in. prawo.pl i ppk.info. Posiada bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń.

dr Marcin Wojewódka: System à la Łukaszenko

Jesteśmy krajem, w którym mamy prawie najniższy wiek emerytalny w Europie. Niestety, mało kto ma odwagę powiedzieć, że to nie jest nic dobrego.

Zmiany w Prokuraturze Krajowej - dwugłos prawników

Prokurator Krajowy Dariusz Barski z dniem 12 stycznia 2024 roku przestaje pełnić swoją funkcję. Wynika to z faktu, iż powołanie Barskiego do służby miało zostać dokonane z naruszeniem przepisów i nie wywołało skutków prawnych, podało Ministerstwo Sprawiedliwości. Przedstawiamy dwa odrębne stanowiska prawników na ten temat.

Czy można odebrać pieniądze gwiazdom TVP? Prawnik wyjaśnia

Na miejscu gwiazd TVP S.A. nie ignorowałbym słów premiera Donalda Tuska. To, że jakieś wynagrodzenie zostało już wypłacone nie oznacza, że nie było ono nienależne czy bezpodstawne - pisze dr Marcin Wojewódka, radca prawny.

Co otwarcie likwidacji oznacza dla pracowników mediów publicznych

W ostatnich tygodniach jednym z najpopularniejszych seriali w naszym kraju jest ten dotyczący działań w zakresie restrukturyzacji mediów publicznych, w tym w szczególności TVP S.A. oraz PAP S.A.

Marcin Wojewódka: TVP a prawo pracy. Przypadek Daszczyńskiego

Jedna polityczna decyzja sprawiła, że rozwinęło się orzecznictwo dotyczące instytucji wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zatem w świetle ostatnich rozstrzygnięć Janusz Daszczyński – ostatni legalny Prezes TVP S.A. może wrócić na białym koniu na fotel prezesa?

Czy w Wigilię będzie zakaz handlu?

Przesunięcie niedzieli handlowej na 10 grudnia nie oznacza, że 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia sklepy muszą być zamknięte. Ale za ladą nie mogą stać pracownicy.

Nakaz zatrudniania do końca procesu – trzęsienie ziemi dla firm

Prawo pracownika do wnioskowania o zabezpieczenie jego stosunku pracy do prawomocnego wyroku sądu to dla pracodawców wiele praktycznych problemów. Nie wyjaśniają ich przepisy ani orzecznictwo.

Kontrola PPK: Inspekcja Pracy niewiele może

Państwowa Inspekcja Pracy nie może skutecznie kontrolować wykonywania przez firmy obowiązków w zakresie PPK. Inspektorzy nie mogą bowiem żądać okazania dokumentów do oceny stanu faktycznego, a nawet jeśli ustalą nieprawidłowości, nie mogą stosować środków prawnych przewidzianych w przepisach.

Przepisy work-life balance bywają kłopotliwe w praktyce

Wielu pracodawców nieprawidłowo stosuje przepisy o udzielaniu nowych zwolnień od pracy. Będą mieć problem z wycofaniem się z tej praktyki, ale być może narażają się też na zarzuty PIP co do wstecznych decyzji.

Przy likwidacji firmy pracę straci też chroniony działacz związkowy

Nawet zwolnienia grupowe nie pozwalają wypowiedzieć umowy o pracę szczególnie chronionemu działaczowi związkowemu. Chyba że są prowadzone w związku z upadłością czy likwidacją pracodawcy.