Piotr Włoczyk

Socjalizm z zakręconym kurkiem

Rewolucja zapoczątkowana przez Hugo Cháveza ma coraz większe widoki, by skończyć się spektakularną katastrofą. Po raz kolejny okazało się, że skrzyżowanie socjalizmu z populizmem potrafi zrujnować nawet wyjątkowo zasobny kraj.

Socjalizm z zakręconym kurkiem

Najnowsze dane dotyczące skali przestępczości w Wenezueli brzmią wręcz niewiarygodnie. W tym trzydziestomilionowym kraju co roku w wyniku przestępstwa ginie więcej osób niż w USA i Unii Europejskiej łącznie.

Powrót Mao

Komunistyczna Partia Chin staje na głowie, by przetrwać w wolnorynkowych warunkach. Karkołomne próby godzenia starych i nowych czasów skutkują między innymi powrotem czerwonej książeczki Mao Zedonga.

Eksperyment z marihuaną

Rok po legalizacji marihuany w Kolorado i Waszyngtonie. Inne stany z uwagą się przyglądają.

Smok walczy ze smogiem

Chińskie władze wypowiedziały wojnę spalinom. Czy ekologia rzeczywiście wygra z dzikim rozwojem gospodarczym?

Zadyszka Cristiny

Dziesiąta rocznica przejęcia władzy przez małżeństwo Kirchnerów upływa pod znakiem ostrego spadku zaufania społecznego do ich pomysłu na funkcjonowanie państwa.

Chiny chcą przekupić Amerykę Łacińską

W rywalizacji o wpływy w regionie Waszyngton mówi o znoszeniu barier w handlu, podczas gdy Pekin wyciąga na stół miliardy.

Jak ożywić Hugo Cháveza

W Wenezueli kwitnie kult Hugo Cháveza, który – jak nigdy dotąd – potrzebny jest socjalistycznym elitom.

Papież i prezydent kontra sekretarz

Z Johnem O’Sullivanem brytyjskim konserwatywnym publicystą, byłym doradcą premier Margaret Thatcher, a także autorem książki „Prezydent, Papież, Premier: oni zmienili świat” rozmawia Piotr Włoczyk

Szanujcie różnorodność

Poza Unią też jest życie, ale pytanie nie brzmi dziś, czy można żyć z dala od Brukseli czy nie, lecz czy takie rozwiązanie ma sens - mówi były minister obrony i spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Malcolm Rifkind