Stanisław Sołtysiński

Stanisław Sołtysiński

W 1961 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk prawnych otrzymał w 1965 r., zaś doktora habilitowanego w 1970 r. W 1988 r. otrzymał tytuł profesora nauk prawnych.

Odbył studia podyplomowe w London School of Economics (1966-67) oraz na Columbia University w Nowym Jorku, gdzie w 1973 r. uzyskał dyplom Master of Laws (LL.M). Był dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał jako visitng professor na University of Pennsylvania Law School (1975-1991), Kolegium Europejskim w Brugii (1991-1995), Uniwersytecie im. Goethego we Frankfurcie n/Menem. Reprezentował rząd polski w rozmowach prowadzących do stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską oraz doradzał rządowi w sprawie przystąpienia Polski do UE. Wieloletni członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W 1997 r. został członkiem Komisji Kodyfikacyjnej oraz Przewodniczącym jej podkomisji, która opracowała uchwalony przez Sejm w 2000 r. kodeks spółek handlowych. Specjalista w zakresie prawa cywilnego, własności intelektualnej, prawa handlowego oraz prawa inwestycji zagranicznych. Związany również z międzynarodowym arbitrażem gospodarczym, jego nazwisko figuruje na liście sędziów Sądu Arbitrażowego przy KIG, Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego przy Austriackiej Izbie Gospodarczej oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Arbitrażowego. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem zwyczajnym Academia Scientiarum et Artium Europaea (Salzburg) i Academia Europea (Londyn). Był członkiem Rady Zarządzającej UNIDROIT (2003-2013). Prowadzi także praktykę w zawodzie radcy prawnego, od 1991 jako partner w ramach kancelarii prawniczej Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Jest autorem kilkunastu książek i ponad 400 publikacji na temat prawa handlowego, własności intelektualnej, prawa antymonopolowego i prawa cywilnego. W 2003 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Prof. Sołtysiński: Refleksje na temat ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Szerokie uprawnienie Prezydenta przewidziane w art. 39 Konstytucji w sprawie stosowania łaski nie różni się istotnie od podobnych prerogatyw przewidzianych w innych państwach demokratycznych. Większość komentatorów podkreśla jednak krytycznie, że prawo do uchylenia lub zmniejszenia prawomocnie orzeczonej kary służy najczęściej zastosowaniu wobec osób, które należą do tej samej co prezydent partii (ugrupowania politycznego).

Stanisław Sołtysiński: Skutki świątecznego weta Andrzeja Dudy

Świąteczne weto A. Dudy dotyka bezpośrednio setek tysięcy Polaków, którzy liczyli na szybkie otrzymanie przyrzeczonych w ustawie świadczeń społecznych jeszcze przed końcem roku. Duda nie uwzględnił reakcji tej części elektoratu, która weźmie udział w najbliższych wyborach, zapewne dlatego, że nie może startować po raz trzeci na piastowany już przez dwie kadencje urząd.

Prof. Stanisław Sołtysiński: Jedno przejęcie, dwie różne opinie

Sąd oddalił argumenty poprzedniego RPO w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen S.A., a nowy rzecznik przyjął te fałszywe twierdzenia ze zrozumieniem.

Stanisław Sołtysiński: Czy obowiązuje zasada społecznej gospodarki?

Szerokie ramy działalności gospodarczej państwa grożą wypaczeniem wolnego rynku.

Stanisław Sołtysiński: Świat kredytów walutowych objaśniany przez profesorów

Nie przekonała mnie prof. Łętowska, że TSUE przewiduje ograniczoną rolę sądu krajowego - pisze prof. zw. dr hab. Stanisław Sołtysiński w kolejnej części polemiki.

Stanisław Sołtysiński: Spór o kredyty frankowiczów - polemika z prof. Łętowską

Nie przypuszczałem, że w istotnym sporze prawnym znajdę się kiedykolwiek po przeciwnej stronie niż prof. E. Łętowska, która broni frankowiczów w sporze z prof. L. Balcerowiczem.

Stanisław Sołtysiński, Marek Kolasiński: Zamach urojony

Ani sądy państw członkowskich UE, ani europejska opinia publiczna nie wydają się przerażone tym, że unijne standardy ochrony praw podstawowych mają być jednolicie i efektywnie egzekwowane.

Stanisław Sołtysiński: Przejęcie przez PKN Orlen Polska Press narusza konstytucję

Wywodzona z art. 20 ustawy zasadniczej społeczna gospodarka rynkowa powoduje zasadniczy brak aktywności gospodarczej władz publicznych, do których zaadresowano tę normę.

Stanisław Sołtysiński o wygaśnięciu mandatów członków rad nadzorczych spółek kapitałowych

Uchwała Sądu Najwyższego rozstrzyga spory dotyczące nie tylko wygaśnięcia mandatów członków rad nadzorczych spółek kapitałowych, lecz również członków ich zarządów – przekonuje profesor.

Stanisław Sołtysiński: Jak mniejszość nadużywa praw w spółkach akcyjnych

Wspólnicy mają ułatwioną możliwość szantażu korporacyjnego. Wszystko przez rozbieżności dotyczące interpretacji przepisów, które prowadzą do tego, że niezwykle łatwo jest uzyskać zabezpieczenie na drodze zawieszenia postępowania rejestrowego – zauważa ekspert.