Mia Turosieński

Przywódczyni sekty religijnej skazana za niewolenie wyznawców

Shin Ok-ju, założycielka działającej w Korei Płd. sekty religijnej Grace Road Church została skazana na sześć lat więźnia za niewolenie swoich wyznawców i znęcanie się nad nimi.

W czwartek w Paryżu padnie rekord ciepła?

Meteorolodzy przewidują, że w tym tygodniu Europę nawiedzi fala rekordowych upałów w Belgii, Francji i Holandii. Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega, że fale upałów to efekt zmian klimatu i będą zdarzać się coraz częściej.

Iran: Brytyjka wraca do więzienia. "Cieszę się, że przeżyłam"

Nazanin Zaghari-Ratcliffe, posiadająca brytyjskie i irańskie obywatelstwo, w 2016 roku została w Iranie oskarżona i skazana na pięć lat więzienia za szpiegostwo. Teraz, po tygodniu spędzonym w oddziale psychiatrycznym, 40-letnia Nazanin wraca do więzienia. Zdaniem osób stojących za kampanią „Uwolnić Nazanin” kobieta wygląda jakby się postarzała i schudła.

Hongkong: Atak na stacji metra. Celem: przeciwnicy władz

W niedzielę wieczorem grupa zamaskowanych mężczyzn ubranych w białe T-shirty, zaatakowała na stacji metra uczestników antyrządowego protestu, którzy wracali do domów po demonstracji.

Iran przenosi brytyjską aktywistkę z więzienia do szpitala psychiatrycznego

Nazanin Zaghari-Ratcliff, posiadająca brytyjskie i irańskie obywatelstwo, w 2016 roku została oskarżona i skazana przez sąd w Iranie na pięć lat więzienia za szpiegostwo. W zeszłym miesiącu, 40-letnia Nazanin, przeprowadziła piętnastodniowy strajk głodowy. Obecnie, według rodziny kobiety, Nazanin została przeniesiona do oddziału psychiatrycznego.

30 lat za poronienie. W Salwadorze rusza ponowny proces

W Salwadorze kobietom oskarżonym o przeprowadzenie aborcji grozi do ośmiu lat więzienia nawet w sytuacji, gdy ciąża jest owocem gwałtu lub wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia matki. Jednak aborcje często są klasyfikowane jako zabójstwo pierwszego stopnia, za które grozi do 30 lat więzienia. Jedną ze skazanych na taką karę kobiet była Evelyn Hernandez. Po spędzeniu trzech lat w więzieniu wyszła jednak na wolność, a proces w jej sprawie odbędzie się ponownie.

"Chrześcijanie nie są dyskryminowani. Niech się uspokoją"

Jednym z najbardziej znanych duchownych w Australii, baptysta Tim Costello, zaapelował, aby chrześcijanie się „uspokoili” w odpowiedzi na ich obawy dotyczących pomysłów rządu na nowe przepisy regulujące kwestię wolności wyznania. Jego słowa są częścią ostrej debaty w Australii, która rozpoczęła się m.in. w wyniku zerwania kontraktu między Rugby Australia a graczem Israelem Folau.

Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Kim jest David Sassoli?

Włoski polityk Partii Demokratycznej i były dziennikarz telewizyjny, David Sassoli w środę został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Co Frans Timmermans mówił o Polsce?

Obecny wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans jest obecnie poważnym kandydatem na stanowisko nowego szefa KE. Przeciwko kandydaturze Timmermansa protestuje m.in. polski rząd przekonując, że Holender jest kandydatem, który „dzieli, a nie łączy”.

Pomysły Johnsona i Hunta niepokoją brytyjskiego ministra

Brytyjski minister finansów (kanclerz skarbu) Philip Hammond podważa podejście kandydatów na premiera Wielkiej Brytanii – Borisa Johnsona (były szef MSZ) i Jeremy’ego Hunta (obecny szef MSZ) dotyczące budżetu w przypadku „no deal brexit” (tzw. twardy brexit).