Kamil Piłaszewicz

Stefan Węgłowski: Żyjemy w bardzo ciekawych czasach

Gdy spacerujesz po Nowym Jork u czy Berlinie nikt nie będzie Cię oceniał, nawet gdy spacer odbywasz wyglądając jak bezdomny. W Polsce nadal na akademię musisz przyjść w marynarce. Najlepiej jak jesteś trochę brzydki, trochę garbaty i przegrany wtedy jesteś "swój" - mówi serwisowi rp.pl Stefan Węgłowski wydający płytę "From 1 to 7".

Remigiusz Mróz: Twórczy niedosyt jest warunkiem rozwoju

– Mnie się wydaje, że boom na książki Olgi Tokarczuk dopiero się zaczyna. Księgarnie i drukarnie nie wyrabiają, a efekt Nobla będzie trzymał jeszcze długo – mówi serwisowi rp.pl Remigiusz Mróz. 30 października w księgarniach pojawiła się jego najnowsza powieść, „Iluzjonista”.

Katarzyna Bonda: Człowiek może wszystko

– Dla mnie to domknięcie jakiegoś etapu w życiu. Czuję pewnego rodzaju ulgę, że jednak się nie poddałam. A dlaczego już nie obawiam się niczego w związku z tą historią? Ponieważ oprawiłam ją w zupełnie inne ramy, niż planowałam dziesięć lat temu – mówi serwisowi rp.pl Katarzyna Bonda, która 30 października 2019 roku wydaje książkę zupełnie inną od poprzednich.

Michalina Olszańska: Na planie filmowym panuje specyficzna atmosfera

- Zawód aktora wymaga skupienia na sobie, ponieważ jesteśmy swoim własnym instrumentem, ale przez to łatwo wpaść w pułapkę ego. Trzeba pamiętać, że liczy się efekt końcowy, a nie nasze osobiste ambicje, dlatego bardzo często w aktorstwie mniej znaczy więcej – mówi serwisowi rp.pl Michalina Olszańska, która w 2019 roku wystąpiła m.in. w filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.

Copernicon, czyli Toruń miastem fantastyki i popkultury

We wrześniu Toruń po raz kolejny gościł festiwal fantastyki i popkultury, Copernicon (w tym rok odbył się między 13 a 15 września). Przez trzy dni Toruń został opanowany przez osoby interesujące się światem fantastyki i popkultury.

Magda Knedler: Bajki i baśnie są uniwersalne

– Wydaje mi się, że „Dziewczyna kata” jest nie tylko historią pewnej dziewczyny, ale też historią przedmiotu, który snuje pewną opowieść, w którym zaklęta jest jakaś tajemnica. Pytanie tylko, czy każdą zagadkę da się rozwiązać i czy każda historia chce zostać opowiedziana – mówi serwisowi rp.pl Magda Knedler, która powraca na salony literackie z dziełem „Dziewczyna kata”.

Marta Żmuda Trzebiatowska: Kontrowersyjność nie budzi emocji

– Dyskutować dopiero będziemy. Film ma premierę 25 września. Teraz najwięcej mówią ci, co filmu nie widzieli... Że to film o polityce, o nacjonalizmie, o Polsce. Owszem, to też, bo to film głęboko analizujący nasze obecne nastroje społeczno-narodowościowe – mówi serwisowi rp.pl Marta Żmuda Trzebiatowska, która wystąpiła w „Mowie ptaków” w reżyserii Xawerego Żurawskiego.

Lindsey Stirling: Od zawsze kocham skrzypce, muzykę popularną i kinematografię

- Niestety nie mogę być we wszystkich miejscach, w których chcę od razu, dlatego też tak bardzo się cieszę, że wracam do Polski! Jestem podekscytowana tym powrotem i mam nadzieję, że już wkrótce znowu się zobaczymy! – mówi serwisowi rp.pl Lindsey Stirling, która 18 i 19 września wystąpi w Polsce – najpierw w Krakowie, a potem w Warszawie.

Przemysław Borkowski: Każdy z nas ma dwie strony osobowości

– Tworząc bohaterów swoich książek opisuję często swoich bliższych lub dalszych znajomych. O wiele ciekawsze jest jednak, by to na siebie spróbować popatrzeć, jak na potencjalnego mordercę i to właśnie w sobie poszukać i odkryć emocje i motywacje mogące popchnąć do zbrodni – mówi serwisowi rp.pl Przemysław Borkowski, który powraca do świata literatury z powieścią „Widowisko”.

"Antyterroryści wykonują najniebezpieczniejszy zawód w Polsce"

- Jednostki AT mają dzisiaj bardzo szerokie uprawnienia, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem i w zasadzie nie spotkaliśmy się z przypadkami, w których w rażący sposób zmuszeni byliby naruszać prawo. Czy naciągają? Pewnie tak. Pamiętajmy, że antyterroryści działają w skrajnych warunkach, często biorą udział w akcjach, gdzie od ich powodzenia zależy ludzkie życie – mówią serwisowi rp.pl autorzy książki “Antyterroryści. Polskie elitarne siły specjalne w akcji”, czyli Mateusz Baczyński I Janusz Schwertner.