Piotr Arak

Polexit byłby szkodliwym absurdem

Gospodarka naszego kraju jest silnie zespolona z Unią Europejską – piszą szefowie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jakiej polityki gospodarczej chciało Polskie Państwo Podziemne

Zbiorowe i egalitarne postulaty reform gospodarczych pojawiały się, zanim działania rozpoczęli na terenie okupowanej Polski komuniści – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Piotr Arak: Kiedy Polska nie miała długów i podatków

Po pierwszych reformach w 1765 r. wszystkie dochody publiczne I Rzeczypospolitej wyniosły około 20 mln zł. Nawet niewielka Bawaria miała wówczas dwukrotnie większe.

Piotr Arak: Oświecenie dało rządom kartę kredytową

Rządowa karta kredytowa nie musi wiązać się z podwyżką podatków. Obsługa długu to szansa na rozwój gospodarczy.

Piotr Arak: Fuzja pod szyldem mBanku

Banki w Polsce czekają zmiany i po latach rozbicia dzielnicowego przychodzi moment, w którym poszczególne księstwa łączą się w większe królestwa. Pytanie, czyje barwy przyjmie nowy twór i kto będzie cezarem?

Pozytywy brexitu

Może się okazać, że Polska po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii będzie jednym z najlepszych miejsc do życia w UE – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Strefa euro trzeszczy

Francuska szefowa EBC musi umiejętnie rozegrać konflikt z niemieckimi ekonomistami i Bundesbankiem, bo możliwe, że będzie musiała realizować politykę całkowicie niezgodną z ich przekonaniami.

Będą ostre negocjacje

Przed Polską walka o sprawiedliwą transformację energetyczną – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Za klimat niech nie płacą najubożsi

Transformacja energetyczna się nie uda, jeśli będzie oparta na zasadzie: bogaty zarobi, a biedny zubożeje. Albo najsłabsi zostaną włączeni w proces przemian, albo „żółte kamizelki" pojawią się w wielu europejskich stolicach.

Nierówności nierównościom nierówne

Czy faktycznie Polska ma aż takie problemy z nierównościami, jak twierdzą współpracownicy Piketty'ego w niedawno opublikowanym raporcie?