Piotr Arak

Projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej Emmanuela Macrona może odnieść wielki sukces, o ile uwzględni interesy naszego regionu

Europa aż po azerskie Baku? Atrakcyjna cywilizacyjnie i silna geopolitycznie? Promując projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, Emmanuel Macron może odnieść sukces, o jakim nie śniło się François Mitterrandowi. Musi jednak uwzględnić interesy naszego regionu.

Piotr Arak: Elektryczne ciężarówki to konieczność

Bez elektryfikacji transportu drogowego szybko stracimy pozycję europejskiego lidera – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Piotr Arak: Ustawa IRA jest wymierzona w Chiny, nie w Europę

Wojna o amerykańskie subsydia nie jest nikomu potrzebna – pisze Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wojna o amerykańskie subsydia nie jest nikomu potrzebna

Chociaż Europa kreuje się na lidera w dziedzinie zmian klimatu i ma realne osiągnięcia w redukcji emisji gazów cieplarnianych, to ma problem z polityką przemysłową z tym związaną – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Piotr Arak, Konrad Szymański: G20 wymaga zmian

Jeśli Rosja nie zostanie wykluczona z G20, to może czas przemyśleć nowy format tej organizacji. Mogłoby się w nim znaleźć miejsce dla Polski – piszą analitycy PIE.

Rosyjska gospodarka się kurczy. Załamanie dochodów Kremla

Sankcje nałożone na Rosję działają zgodnie z oczekiwaniami, co nie znaczy, że są idealne.

Rozwój gospodarczy jest polską racją stanu

Temperatura debaty o pieniądzach unijnych niebezpiecznie zaczyna przypominać okres referendum o akcesji Polski do UE. Nasz kraj powinien sięgnąć po KPO, bo ma 36 mld euro powodów, by to zrobić. Kto mówi inaczej, sprzeciwia się polskiej racji stanu, którą jest rozwój gospodarczy i bogacenie się społeczeństwa.

Czy Polaków czeka wzrost bezrobocia?

Poziom bezrobocia w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Ale rosnąca inflacja i doniesienia o zwolnieniach w niektórych firmach mogą prowadzić do obaw, czy nie zacznie nagle przybywać osób bez pracy.

Piotr Arak: Impuls, który zmieni Europę

Odbudowana, demokratyczna Ukraina wzmocni potencjał Trójmorza i Europy Karpat – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Piotr Arak: Ukraina po wojnie ma szansę na sukces gospodarczy

Sukcesy wojsk powinny skłonić do szybszego myślenia o tym, jak rozpocząć proces odbudowywania zaatakowanego przez Rosję kraju – pisze ekonomista.