Piotr Arak

Piotr Arak: Ukraina po wojnie ma szansę na sukces gospodarczy

Sukcesy wojsk powinny skłonić do szybszego myślenia o tym, jak rozpocząć proces odbudowywania zaatakowanego przez Rosję kraju – pisze ekonomista.

Piotr Arak: Sankcje Zachodu działają: Rosja zmieni się w Iran

Argument, jakoby sankcje bardziej szkodziły nam aniżeli samej Rosji, jest nietrafiony – przekonuje analityk ekonomiczny.

Piotr Arak: Nie możemy zaciągać długu taniej niż UE

Warto korzystać z tańszego finansowania. Nie da się logicznie uzasadnić odrzucenia pieniędzy z KPO. Koszty pożyczenia ich na rynku byłyby większe.

Nieunikniony rachunek za inwazję Rosji i Białorusi na Ukrainę

Piszemy ten tekst po to, by uświadamiać opinię publiczną i nie pozwolić obcej propagandzie na dzielenie polskiego społeczeństwa, które w ostatnich dwóch tygodniach wykazuje się niesamowitą solidarnością i chęcią niesienia pomocy.

Piotr Arak: Różowe okulary euroentuzjasty

Silniejszy ma zawsze rację, dlatego EBC nie będzie dostosowywać polityki monetarnej całego bloku do sytuacji Europy Środkowej.

Od COVID-u do nowego ładu. Interwencjonizm w natarciu

Rok 2020 przyniósł podobny szok gospodarczy, jak lata 70. XX wieku. Świat stoi w obliczu zmiany myślenia o państwie i rynku. Wkraczamy w nowy ekonomiczny ład, w którym będzie więcej podatków i więcej państwa.

Piotr Arak: Lepszy bank centralny własny niż cudzy

Wiele głosów krytycznych wobec RPP w ostatnich miesiącach mówiło, że reakcja na inflację była opóźniona, ale głosy te byłyby tylko wołaniem na puszczy, gdybyśmy musieli czekać na reakcję EBC.

Czy Chiny będą jak ZSRR

Chiny są dziś przykładem spektakularnego sukcesu gospodarczego. Pod spodem kipi jednak od problemów – od nieefektywnych inwestycji, rosnącego zadłużenia firm po korupcję. Kraj już nie zdobywa kolejnych rynków swoimi produktami, bo po prostu już nie ma więcej rynków. Czy czeka go los ZSRR?

Polexit byłby szkodliwym absurdem

Gospodarka naszego kraju jest silnie zespolona z Unią Europejską – piszą szefowie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jakiej polityki gospodarczej chciało Polskie Państwo Podziemne

Zbiorowe i egalitarne postulaty reform gospodarczych pojawiały się, zanim działania rozpoczęli na terenie okupowanej Polski komuniści – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.