Dariusz Rosati

Dariusz Rosati: Kosztowny skutek błędów i zaniedbań

RPP najwyraźniej nie zdawała sobie sprawy ze skali potencjału inflacyjnego, jaki narastał w gospodarce w wyniku prowadzonej przez rząd w latach 2020–2021 polityki skokowego wzrostu finansowanych długiem wydatków publicznych.

Dariusz Rosati: Propaganda ważniejsza od walki z inflacją

W obniżkach VAT rządowi chodzi głównie o efekt propagandowy. Najlepszą tarczą antyinflacyjną jest niezależny bank centralny. Niestety, tak długo, jak NBP jest podporządkowany partii rządzącej, nie ma szans na skuteczną walkę z inflacją.

Dariusz Rosati: Rada Polityki Pieniężnej stąpa po kruchym lodzie

Mało przekonujące jest upieranie się, że przyspieszenie inflacji wywołują czynniki poza kontrolą polityki pieniężnej i wystarczy poczekać, a inflacja sama przejdzie.

Dariusz Rosati: Dlaczego PiS kasuje fundusze emerytalne

Likwidacja OFE ma dwa cele. Po pierwsze, haracz w postaci 20 mld zł do wygłodniałego budżetu, który ugina się pod ciężarem zobowiązań wyborczych PiS. Po drugie, częściowa nacjonalizacja wielu spółek giełdowych.

Co nam, Unio, dasz w ten niepewny czas?

Trudno nie zauważyć, że polski rząd stara się za wszelką cenę przekonać Polaków, iż Unia Europejska nie robi nic, aby pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19.

Zamiast wyższego wieku emerytalnego

Średnia emerytura dla korzystających z programu premii i dobrowolnie pracujących do 67 lat wzrosłaby o 66 proc. dla kobiet i 16 proc. dla mężczyzn.

Rosati, Wiśniewski: Europa mówi stop nadużyciom podatkowym

Oburzenie na nieuczciwe praktyki podatkowe jest powszechne, a nacisk opinii publicznej na ich wyeliminowanie tak silny, że poszczególnym rządom trudno będzie zignorować stanowisko Parlamentu Europejskiego – piszą eksperci.

Koniec marzeń o dogonieniu bogatej Europy

Rząd chwali się wynikami budżetu. Wicepremier Morawiecki ogłasza po trzech kwartałach nadwyżkę w kwocie 3,8 mld zł i przypisuje ją poprawie ściągalności podatków oraz skutecznej walce z „VAT-owskimi mafiami”. I natychmiast przeznacza tę nadwyżkę w całości na dodatkowe wydatki. Któż bogatemu zabroni, chciałoby się powiedzieć...

Potrzeba nam więcej Europy

Zbliżający się jubileusz 60-lecia UE powinien stać się impulsem do przeciwstawienia się nowej antyeuropejskiej poprawności politycznej – pisze poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dariusz Rosati: Po co budżet strefie wspólnej waluty

Bez uprzedniego zapewnienia dyscypliny fiskalnej państw UE budżet strefy euro sprowadzi się do wyrzucania pieniędzy w błoto – ostrzega europoseł.