Cezary Kościelniak

„Biała odwaga” to oderwany od historii eksperyment myślowy z góralskim tłem

O ile inteligenci XIX wieku odkryli w góralszczyźnie nieskażoną, źródłową polskość, o tyle Marcin Koszałka, reżyser „Białej odwagi”, doszukuje się pozanarodowej wsobności górali, przemycając przy tym obraz moralnej chwiejności, gdzie nie ma miejsca na jednoznaczne bohaterstwo.

Cezary Kościelniak: Radosław Sikorski – prezydencki game changer

Ostatnie miesiące działań Radosława Sikorskiego spowodowały, że jego akcje polityczne wzrosły. Stał się głosem wolnego Zachodu w ONZ, gdzie zmielił ambasadora Rosji w kilkuminutowym wystąpieniu. Sikorski to polityk wagi ciężkiej.

34 dni podtatrzańskiej niepodległości

Rzeczpospolita Zakopiańska istniała tylko 34 dni. Jej powstanie jest niepodległościowym epizodem pokazującym rolę elit, również artystycznych, w działaniach na rzecz polskiej państwowości.

Powrót wojny religijnej

Prezydentowi Turcji udało się ustawić papieża i chrześcijaństwo w roli słabszej strony – pisze filozof.

Francja u wrót VI Republiki

Pieniądze bogaczy sfinansują świadczenia społeczne?

Trzaskowski jak Sarkozy

Bliższy wygranej w polskich wyborach prezydenckich 2020 r. będzie ten, kto sprawniej wytworzy wizję Europy – pisze publicysta.

Godność i kara śmierci

Wprowadzenie do katechizmu bezwzględnego zakazu śmierci zmienia optykę postrzegania sprawiedliwości – pisze filozof.

Kardynał Konrad Krajewski: Czy Polak znów może zostać papieżem?

Nominacje kardynalskie Franciszka „poszerzają widoczność" Kościoła. Purpurę otrzymują hierarchowie pracujący w takich miejscach, na jakie nikt nie chce spojrzeć, lub o których syty Zachód chce jak najszybciej zapomnieć. To wizja Kościoła niewygodnego dla świata.

Kardynałowie Oullet, Turkson, O’Malley... W poszukiwaniu przyszłego papieża

W ciągu zaledwie pięciu lat pontyfikatu papieża Franciszka kompletnie zmienił się skład kolegium kardynalskiego. Coraz większe wpływy zyskują młodsi, pochodzący spoza Włoch purpuraci. Kolejne konklawe będzie więc zupełnie różne od tego z 2013 roku.

Polska - Ukraina: Zapomnieć o różnicach

Najbardziej przyszłościowym polem rozwoju relacji z Ukrainą jest polityka kulturalna i naukowa. To najlepszy moment na stworzenie strategii współpracy – pisze publicysta.