Krzysztof Bramorski

Sprawa kard. Gulbinowicza. Brak jawności, a nie „układ”

Tomasz Terlikowski feruje wyroki w sprawie wrocławskiego hierarchy na bazie artykułów prasowych i anegdot – odpowiada na tekst publicysty prawnik.

Sprawa kard. Gulbinowicza. Dowody zamiast pomówień

Po decyzji w sprawie kard. Gulbinowicza emocje nie opadają, a wątpliwości przybywa – przekonuje utytułowany prawnik z Wrocławia.

Krzysztof Bramorski: Młyny kościelne mielą powoli, ale chyba wreszcie skutecznie

Po wczorajszym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji skompromitowanego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka wydaje się, że kościelna maszyna w polskich sprawach jednak rzeczywiście ruszyła, choć – parafrazując poetę – ospale i z ogromnym mozołem ciągnie swoje ciężkie wagony.

Po przełomowym wyroku SN: Zakon odpowiada za skutki czynów popełnionych przez duchownego

Wyrok Sądu Najwyższego z 31 marca 2020 r., ostatecznie rozstrzygający sprawę odpowiedzialności odszkodowawczej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i jego domu zakonnego w związku z czynami popełnionymi przez członka tego zgromadzenia, powinien stać się istotną cezurą tak w orzecznictwie związanym z tego typu sprawami, jak i w świadomości i postawach podmiotów, których one dotyczą.

Bramorski: „Nie mówię nie, i nie mówię tak”…

Te przerażające słowa biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, pytanego wprost o dobrze mu znaną sprawę molestowania dwóch nieletnich braci (7-mio i 13-to latka) przez podległego mu księdza, dołączą do zbioru niechlubnych wypowiedzi hierarchów polskiego Kościoła, które padły w ciągu ostatniego roku w kontekście przypadków pedofilii wśród księży.

Zapaść pracy na pograniczu

Zablokowanie możliwości zarobkowania u sąsiadów może doprowadzić do katastrofy. Pora na szybką reakcję rządu.

Małe kroki Franciszka

Papież nie tylko konsekwentnie walczy z kościelną pedofilią, lecz jednocześnie zmusza swoich współbraci na całym świecie do włączania się w tę walkę i przyjmowania za nią bezpośredniej odpowiedzialności. To kłopotliwe dla części polskich biskupów – pisze prawnik i działacz charytatywny.

Kościół wykluczający i piętnujący

Polscy biskupi, by nie stać się marginesem Kościoła, muszą przejść drogę od piedestału do bycia z człowiekiem, do którego zostali posłani - pisze prawnik i działacz charytatywny.

Fiskus omija wytyczne TK dot. opodatkowania świadczeń

Skarbówka nieustannie próbuje omijać wytyczne wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego opodatkowania świadczeń, w tym dla delegowanych pracowników – przekonuje Krzysztof Bramorski.