Ireneusz Krzemiński

Ireneusz Krzemiński

Ireneusz Krzemiński: Po nowemu idzie stare. Dlaczego rząd Donalda Tuska przestał słuchać obywateli?

Nie wiemy wciąż, jaką wizja polskiej szkoły, nauki czy służby zdrowia ma nowy rząd. A co z polityczną korupcją w sposobie zarządzania spółkami Skarbu Państwa? Nie wiemy wreszcie, czy politycy zamierzają informować obywateli o swych zamierzeniach, wysłuchać ich głosu i dowiedzieć się, czego sami obywatele pragną.

Ireneusz Krzemiński: Militaryzm narodowy Donalda Tuska. Co się dzieje w Polsce?

Retoryka demokratycznego rządu przebiła z całą pewnością obronno-wojenną retorykę PiS. Jak to więc jest z tą „obroną granic” i „humanitarnymi wartościami” Europy?

Ireneusz Krzemiński: Pokolenie ośmiu gwiazdek. Przebudzenie społeczeństwa obywatelskiego

Moralnym obowiązkiem zwycięskiego obozu jest wzięcie pod uwagę dorobku społeczeństwa obywatelskiego. Zawiązało się nowe polityczne pokolenie, na wzór pokoleń socjologicznych z czasów PRL, takich jak pokolenie marcowe, czerwca 1976 r. czy Solidarności.

Ireneusz Krzemiński: Jak można uratować wybory

Na listach opozycji jest wielu ludzi dużo lepszych niż pisowskie urzędasy.

Ireneusz Krzemiński: Jest jeszcze wielu wyborców KO, o których Donald Tusk zapomina

Z jednej strony młode kobiety, a z drugiej przedsiębiorcy i zwolennicy liberalnej gospodarki, których przyciąga Konfederacja Sławomira Mentzena. Do tych dwóch grup Donald Tusk i Koalicja Obywatelska powinni skierować jeszcze wyborcze propozycje.

Ireneusz Krzemiński: Jak wygrać wybory

Młodzi Polacy mają cyniczny stosunek do polityków, uważając, że to wszystko jedno, kto rządzi. Interesuje ich praca zawodowa – pisze profesor socjologii z UW.

Ireneusz Krzemiński: Każdy wabi wyborców tak, jak potrafi

Czy słuszne jest, żeby opozycja wdawała się w licytację na obietnice z PiS? Są inne możliwości wyborcze.

O Janie Lityńskim, Janku

Dziś 21 lutego 2023r., wietrzna i deszczowa pogoda. Zapewne wielu powstrzyma od niezwykłego spotkania z prezydentem Bidenem. Ale ten dzień jest dla mnie, dla wielu, a przede wszystkim dla Eli Boguckiej-Lityńskiej dniem smutnym.

Ireneusz Krzemiński: Alarm smoleński

Świadomość niezrealizowanych obietnic w okresie rządów PO wzmocniło elektorat niespełnionych aspiracji.

Ireneusz Krzemiński: Wiara w moc społeczeństwa

Zaczęła się formować nowa wspólnota społeczna. Może się to okazać niebezpieczne dla przyszłości antydemokratycznej władzy – twierdzi socjolog.