Ireneusz Krzemiński

Ireneusz Krzemiński: Wiara w moc społeczeństwa

Zaczęła się formować nowa wspólnota społeczna. Może się to okazać niebezpieczne dla przyszłości antydemokratycznej władzy – twierdzi socjolog.

Ireneusz Krzemiński: Politycy zawodzą

Wielu czytelników powie, że oczekiwać właściwej reakcji na kryzys uchodźczy od rządu, który wykazał się tylokrotnie brakiem organizacyjnej wyobraźni i umiejętności, to przesada. Zadaję więc pytanie: a co z opozycją? – pisze socjolog.

Ireneusz Krzemiński: W obcęgach Putina

Prezydent Rosji nie jest w stanie wygrać z Zachodem, ale może robić wszystko, by go osłabić i podzielić. I doskonale widać to na naszej wschodniej granicy.

Ireneusz Krzemiński: Słów kilka o politycznej głupocie

Zawierając pakt z PiS, lewica umocniła antydemokratyczną władzę.

Ireneusz Krzemiński: Rany Boskie, skąd te tłumy?!

Chyba 2 lata temu powiedziałem w telewizji TVN24, że widzę odmianę wśród młodych ludzi, odmianę stosunku do politycznej i społecznej rzeczywistości. Nie, by byli skłonni specjalnie się organizować, ani nie wzrósł znacząco udział młodych w wyborach, ale miałem wrażenie, że na nowo pojawiła się wśród nich świadomość obywatelska. Obecny wybuch protestów, które jak pożar ogarnęły cały kraj, nie jest przypadkowy. Najwyraźniej, ci niby to niechętni polityce młodzi, wyszli, głośno krzycząc „nie!” rządzącym. Rządzącemu Polską PiS-owi, ramię w ramię z polskim Kościołem katolickim. Tym, których reprezentuje episkopat i wielu, jakże aktywnych biskupów, na czele z arcy-harcownikiem arcybiskupem Jędraszewskim.

Ireneusz Krzemiński: Topór na opozycję

Gadaniem polityki się nie robi, jeżeli „gadanie" nie buduje obrazu świata pociągającego dla wyborców.

Ireneusz Krzemiński: Trzeba przejść do kontrataku

Od początku rządów PiS toczy wojnę z demokracją.

Destrukcja nauki i uniwersytetu

Ponieważ uczelnie w myśl reformy ministra Gowina mają „porządnie kształcić", skutkiem ustawy będzie likwidacja szkół prowincjonalnych – twierdzi socjolog.