Krzysztof Janik

Bicie w Lewicę otwiera drogę PiS

Pańskim wrogiem nie jest Lewica, ale rządzący i Konfederacja – przekonuje Donalda Tuska były szef MSWiA.

Janik: Ornitolodzy wiedzą lepiej

To PiS wyznacza dziś podwórka starcia. Trzeba na nich walczyć, a nie opowiadać, że one są brudne i źle pachną – odpowiada krytykom Lewicy były polityk SLD.

Krzysztof Janik: Dokąd wiedzie nas władza

Chodzi o to, aby umocnić patriarchalny model państwa.

Bronię urzędników

Państwo można uczynić przyjaznym obywatelowi bez odchudzania administracji, która już i tak jest mała i słaba – pisze były szef MSWiA.

Janik: Kompromis i dialog

W demokratycznym państwie prawa nie może być pozakonstytucyjnych ośrodków władzy.

Krzysztof Janik: Krajobraz po koronawirusie

Epidemia stworzyła szansę na zbudowanie od dawna postulowanego e-państwa i e-administracji. Dzięki niej wyraźnie wzrosną kompetencje cyfrowe naszego społeczeństwa. Pogrzebała też chyba ostatecznie ideologię neoliberalizmu. Być może przywróci też politykę społeczną w Polsce.

Armia to nie wszystko

W kwestii bezpieczeństwa kraju porozumienie jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne – twierdzą byli politycy współpracujący w ramach Projektu Konsens.

Krzysztof Janik: Co po wygranej zrobić z PiS?

Rozliczyć, posadzić, czy może jednak rozmawiać? Ja nawołuję do nowego okrągłego stołu – pisze Krzysztof Janik, były przewodniczący SLD i były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Silny jak obywatel

Wyzwanie, przed którym stoimy, to upowszechnienie kultury obywatelskiej, demokratycznej, identyfikującej się z państwem, zakładającej czynny wpływ jednostki na nie – pisze Krzysztof Janik, były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Wybory samorządowe 2018: trzeba dyskutować o decentralizacji, stabilizacji prawnej i finansowej

By państwo działało efektywnie, nie można odkładać na bok kwestii samorządu terytorialnego. Konieczna jest dyskusja o jego dalszej decentralizacji oraz stabilizacji prawnej i finansowej. To powinny być wyzwania dla obecnego rządu – uważa Krzysztof Janik.