Krzysztof Janik

Krzysztof Janik: Co z aborcją? List otwarty do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza

Tworząc koalicję demokratyczną po wyborach 15 października i wspólny front przeciw konserwatywnej polityce PiS, umawialiście się nie tylko na odbicie TVP i podział urzędów, ale i na coś więcej. Czas podjąć niełatwe decyzje w sprawie aborcji.

Krzysztof Janik: PO-PiS czas zakończyć. Rząd Donalda Tuska musi zdecydowanie postawić na modernizację państwa

Po latach politycznych przepychanek między PiS i PO czas na nowe otwarcie. Miarą kompetencji nowego rządu Donalda Tuska będzie to, jak poradzi sobie ze stojącymi przed państwem polskim wyzwaniami modernizacyjnymi.

Krzysztof Janik: Lewica, ale jaka

Można mieć najbardziej szczytne ideały i nie potrafić ich zrealizować. A wyborca głosuje wedle innych kryteriów niż słuszność – były przewodniczący SLD polemizuje z Marcinem Giełzakiem.

Krzysztof Janik: Mur na granicy nie zastąpi polityki imigracyjnej

Polskie elity nie uzgodniły protokołu zbieżności i rozbieżności w kwestii napływu imigrantów. Nie spodziewam się tego po Jarosławie Kaczyńskim, Donaldzie Tusku czy Włodzimierzu Czarzastym. Ale ich młodsi następcy powinni już nad tym pracować.

Krzysztof Janik: Zaplombowana urna może stać u każdego sołtysa

Niska frekwencja najmniej zależy od gęstości sieci komisji wyborczych.

Krzysztof Janik: Rytuały czy refleksja

Pytanie o religię w szkole jest w istocie pytaniem o to, jaką religijność ma mieć Polak, jaka ma być ta wspólnota.

Reparacje, czyli jak rozprawić się z Polską Ludową

Cywilizowane narody tak robią: debatują o swojej historii, szukając porozumienia i kompromisu, eksponując to, co łączy i jest wspólnym narodowym doświadczeniem, zostawiając historykom spory o to, co dzieli.

Krzysztof Janik: Polska potrzebuje ministra finansów z prawdziwego zdarzenia

Kto może przejąć ster polskiej gospodarki w tak trudnych czasach? Czy opozycja ma lub szuka kogoś takiego? Kto z polityków opozycji czyta gazety ekonomiczne, studiuje prace, które piszą młodzi ekonomiści? – pyta Krzysztof Janik, były przewodniczący SLD.

Bicie w Lewicę otwiera drogę PiS

Pańskim wrogiem nie jest Lewica, ale rządzący i Konfederacja – przekonuje Donalda Tuska były szef MSWiA.

Janik: Ornitolodzy wiedzą lepiej

To PiS wyznacza dziś podwórka starcia. Trzeba na nich walczyć, a nie opowiadać, że one są brudne i źle pachną – odpowiada krytykom Lewicy były polityk SLD.