Leszek Kieliszewski

Jak nie dopuścić do uszczuplenia majątku przedsiębiorstwa

Ryzyko kar w wielu biznesach stało się ryzykiem o fundamentalnym znaczeniu. Compliance pozwoli je skutecznie ograniczyć.

Klienci podwyższonego ryzyka

Niedostarczenie aktualnych dokumentów może skutkować blokadą dostępu do pieniędzy.

Sąd zdecyduje, czy misselling to przestępstwo

Ani ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, ani ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym nie przewidują ponoszenia odpowiedzialności przez pracowników za to, że proponują klientom produkty finansowe nieadekwatne do ich potrzeb.

Surowe kary za związki gospodarcze z Rosją

Rządowy projekt ustawy wprowadzającej sankcje dla wspierających agresję na Ukrainie i zakaz importu rosyjskiego węgla jest już Sejmie.

Leszek Kieliszewski: Niezła farsa z przesłuchaniem

Miały być usprawnienia. Zamiast tego są utrudnienia.

Informacja od bankiera jak doradztwo

Z przeprowadzonego badania dla brytyjskiego odpowiednika KNF-u wynika, że konsumenci nie dostrzegają różnicy pomiędzy informacjami o produktach inwestycyjnych, a spersonalizowanym doradztwem inwestycyjnym. Również w Polsce element doradztwa inwestycyjnego w banku jest przyczyną nieporozumień a niejednokrotnie sporów sądowych.

Leszek Kieliszewski: Bitcoin - działalność regulowana, ale niemile widziana

Od 31 października działalność giełd i kantorów kryptowalut stanie się działalnością regulowaną. Jednocześnie stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego do instytucji nadzorowanych zabrania nawiązywania relacji z podmiotami, które zajmują się obrotem na rynku kryptowalut. Efekt? Działalność jest legalna, ale w praktyce niemożliwa do wykonywania.

Nowe przepisy wymuszą na firmach wdrożenie compliance

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad Ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Nowe regulacje zakładają sankcje nawet do 30 milionów złotych. Sposobem, aby ich uniknąć jest wdrożenie systemu compliance.

AML w obrocie nieruchomościami

Nawet milion euro kary administracyjnej i do 5 lat pozbawienia wolności może grozić biurom rachunkowym oraz pośrednikom w obrocie nieruchomościami, dziełami sztuki, czy przedmiotami kolekcjonerskimi lub antykami.

Czy lekarz w prywatnej przychodni musi się zaszczepić przeciw Covid-19?

Lekarz odmawia zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Czy właściciel prywatnej poradni może nie dopuścić go do pracy?