fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Portugalski kandydat do Oscara - już dziś w Muranowie

materiały prasowe
Dziś w Muranowie obejrzeć można film "Jose i Pilar", który jest oficjalnym portugalskim kandydatem do Oscara 2012. Po filmie Instituto Cam?es i Ambasada Portugalii w Warszawie zapraszają na spotkanie z reżyserem
Prezentowane tytuły były nagradzane na portugalskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. IndieLisboa - największym festiwalu kina niezależnego w Portugalii. Jego dyrektor, Rui Pereira, osobiście opowie o pokazywanych filmach. Szczególnej uwadze polecamy dokument "José i Pilar", oficjalnego portugalskiego kandydata do Oscara 2012. Pokaz odbędzie się kilka dni przed 89. rocznicą urodzin zmarłego noblisty J. Saramago, a obecny na nim będzie reżyser filmu, Miguel Gonçalves Mendes.
Więcej informacji na www.muranow.gutekfilm.pl

Portugalskie Kino Niezależne 10-11 listopada, repertuar:

10 listopada
18:00 - Luzytańska iluzja, Fantasia Lusitana, reż. João Canijo, PT 2010, 65'
Podczas II wojny światowej propaganda salazarowska wychwalała neutralność Portugalii, a kraj jawił się swoim mieszkańcom jako oaza spokoju, której nie dotyczy światowy konflikt. Film złożony z archiwalnych zdjęć poszukuje śladów pozostawionych w Lizbonie przez uciekinierów z nieistniejącej wojny.
19:30 Jose i Pilar, José e Pilar, reż. Miguel Gonçalves Mendes, PT/ES/BR 2010, 125' + spotkanie z reżyserem
Zabawna i wzruszająca dokumentalna opowieść o wytrwałości artysty, wspólnocie i oparciu odnalezionym w miłości oraz napięciach towarzyszących pisarzowi, którego od ukochanego pisania odciąga wymagający świat zewnętrzny. Oprócz noblisty José Saramago i jego żony Pilar del Río, w filmie pojawiają się m.in. Fernando Meirelles (reżyser ekranizacji "Miasta ślepców") i Gael García Bernal.
11 listopada
18:00 - Księga Godzin Douro, As Horas do Douro, reż. António Barreto, Joana Pontes, PT 2010, 100'
Film stworzony na wzór średniowiecznych "ksiąg godzin" ukazuje życie i kulturę winiarską regionu Douro w Portugalii. Pierwsze miejsce w narracji zajmują jednak nie winorośle, a mieszkańcy tych ziem. Film zachwyca wizualną urodą, a opowiadane historie ilustrowane są zdjęciami archiwalnymi.
20.00 - Nasz ukochany sierpień, Aquele Querido Mês De Agosto, reż. Miguel Gomes, PT/FR 2008, 147'
W sierpniu, w górzystym sercu Portugalii roi się od ludzi i wydarzeń. Emigranci powracają w ojczyste strony, odpalają fajerwerki, gaszą pożary, urządzają sobie karaoke, skaczą z mostów, polują na dziki, piją piwo i płodzą dzieci. Gdyby tylko reżyser i jego ekipa oparli się urokowi potańcówek i przeszli wprost do sedna, film można by było streścić słowami: Nasz ukochany sierpień przedstawia uczuciowe relacje ojca, córki i jej kuzyna - muzyków zespołu przygrywającego do tańca. A zatem: miłość i muzyka!
Bilety na pokazy w cenie 15 zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA