fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Szybki rozwój rynku długu

Firmy, banki i samorządy wyemitowały papiery na kwotę ponad 17 mld zł w ciągu siedmiu miesięcy tego roku. To o prawie 6 mld zł więcej niż w samym czasie 2010 r.
Wartość rynku papierów nieskarbowych wyniosła 82,3 mld zł na koniec lipca — podał Fitch Polska. W skali miesiąca zadłużenie firm, banków i samorządów wynikające z emisji obligacji zwiększyło się o prawie 5 proc., czyli o 3,8 mld zł. Rynek obligacji nieskarbowych kolejny miesiąc rozwijał się dynamicznie. Świadczy o tym wartość przeprowadzonych emisji. Z raportu Fitcha wynika, że wyniosła 17,4 mld zł w ciągu siedmiu miesięcy tego roku. Dla porównania w ubiegłym roku w takim samym okresie było to o 5,9 mld zł mniej.
Rośnie przede wszystkim wartość i liczba emisji przeprowadzanych przez banki i korporacje. W przypadku tych pierwszych instytucji było to 11,21 mld zł, wobec 6,6 mld zł po siedmiu miesiącach 2010 r. Te wysokie wartości to m.in. efekt dużych emisji obligacji drogowych przez BGK (na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego). W tym czasie bank wyemitował papiery na prawie 6,3 mld zł. Dla porównania w ciągu siedmiu miesięcy 2010 r. było to kwota nieco ponad 6 mld zł. W tym roku jednak także inne banki są bardziej aktywne, w tym sam BGK, który emitował też własne papiery na kwotę 3 mld zł (program ma wartość 5 mld zł).
Z kolei firmy wyemitowały przez siedem miesięcy roku papiery na kwotę 4,5 mld zł, wobec 3,2 mld zł przed rokiem. Nie zmieniła się z kolei wartość emisji dokonanych przez samorządy — 1,7 mld zł. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w samym tylko lipcu gminy, miasta i powiaty wypuściły papiery na kwotę ponad 695 mln zł. W tym choćby Kraków na 300 mln zł, a Łódź na prawie 170 mln zł.
Oba te miast podpisały programy w lipcu.W sumie znalazły się w gronie 27 podmiotów, które zdecydowały się na taki program (gros dotyczyło samorządów). Oprócz tego PGNiG zwiększył wartość programu z 3 do 5 mld zł. Wśród programów o wysokiej wartości można wymienić jeszcze Ghelamco Invest na 200 mln zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA