fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Wizja kontroli zapobiegła wyłudzeniom

Spółka, która nie opodatkowała części dochodów, musiała skorygować deklaracje i zapłacić daninę z odsetkami
Prawo do zwrotu podatku od towarów i usług wykazała spółka działająca w obszarze pozyskiwania alternatywnych źródeł energii. Miała dwóch wspólników z wiodących krajów UE.
Dla sprawdzenia celowości zwrotu organy podatkowe wszczęły postępowanie kontrolne za okres od połowy 2008r. do połowy 2009 r.
– Stwierdziliśmy, że spółka zlecała wykonanie usług powiązanym kapitałowo, wyspecjalizowanym podmiotom zagranicznym, które dla celów VAT rejestrowały się w polskich urzędach skarbowych. Czynności potwierdziły wykonanie usług zawartych w  fakturach ujętych w rejestrze zakupu. Analiza dokumentów i dane z systemu REMDAT wykazały, że wykonawcy usług zapomnieli zgłosić do opodatkowania część przychodów dokumentowanych wystawionymi fakturami, które następnie zostały uwzględnione w rozliczeniach VAT kontrolowanej spółki – wyjaśnia Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów.
Skarbówka podjęła więc decyzję o wszczęciu kontroli u wykonawców tych usług. Ci jednak po otrzymaniu zawiadomień skorygowali deklaracje podatkowe i wpłacili do budżetu 11,2 mln zł tytułem  VAT wraz z odsetkami za zwłokę. Skorygowali również rozliczenia VAT za inne okresy i wpłacili kolejne 6,8 mln zł.
Zdaniem Dróżdż działania skarbówki miały skutek prewencyjny, ponieważ także inne firmy z krajów UE działające w tej samej branży i zarejestrowane dla celów VAT w Polsce postanowiły dobrowolnie skorygować swoje rozliczenia.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA