fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

W zatoce meksykańskiej znów wiercą

Płonąca platforma Deepwater Horizon
Bloomberg
Rząd amerykański zezwolił na pierwszy głębinowy odwiert naftowy od czasu zeszłorocznego wybuch na należącej do BP platformie Deepwater Horizon
Zezwolenie uzyskała mająca siedzibę w Houston w Teksasie firma Noble Energy Inc. Administracja Obamy zatwierdziła ponowne uruchomienie wierceń na głębokości prawie 2 km pod powierzchnią morza w odległości 70 mil morskich od brzegu. To przełomowa decyzja po tym jak USA ze względu na silną presję polityczna i społeczną zawiesiły wydawanie zezwoleń na odwierty w rejonie Zatoki Meksykańskiej po największej w historii Stanów Zjednoczonych katastrofie ekologicznej w kwietniu ubiegłego roku.
- Jeśli przedsiębiorstwa wykażą, że są w stanie dorównać wysokim normą bezpieczeństwa urzędnicy planuję wydawać kolejne zezwolenia na odwierty głębinowe w ciągu najbliższych tygodni. Od 20 kwietnia bardzo wiele się zmieniło w tej kwestii bezpieczeństwa wydobycia ropy – oznajmił Michael Bromwich dyrektor Amerykańskiego Biura Zarządzania Energią Oceanu, powołując się na nowe wymogi bezpieczeństwa wprowadzone przez departament po katastrofie.
Amerykańskie władze wprowadziły nowe przepisy już w październiku, lecz mimo to aż do dziś blokowały wydawanie zezwoleń na głębinowe odwierty naftowe argumentując swoja decyzję obawami o to czy firmy są w stanie im sprostać.
Według urzędników Noble Energy jest pierwszą firmą, której udało się udowodnić, że jest w stanie sprostać nowym normom.
Wyciek, spowodowany wybuchem na zarządzanej przez koncern BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia w Zatoce Meksykańskiej, wywołał katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego. Wypłynęło w sumie 4,9 mln baryłek ropy, zanim w lipcu udało się tymczasowo zatamować wyciek. Przyczyną największej w historii USA katastrofy ekologicznej były głównie zaniedbania BP, który dzierżawił platformę i prowadził na niej prace wiertnicze.
Źródło: Wall Street Journal
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA