fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

"Sierpień 80" zwraca się do Premiera

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zwrócił się w liście otwartym do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie bulwersującej załogi górnicze, sprawy nagród dla prezesów i członków zarządów spółek węglowych
- Nagrody te zostały przyznane prezesom zarządów i członkom zarządów spółek węglowych przed kilkoma miesiącami. Ich kwoty objęte są tajemnicą, ale jak wynika z informacji docierających do Związku, wynosiły po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak wynika ze szczątkowych informacji miały to być nagrody, za "dobre wyniki w roku 2009". Zarówno zarządy spółek, jak również rady nadzorcze odmawiają udzielenia jakichkolwiek informacji na ten temat stronie społecznej. Uchwały w tej sprawie, tak jak uchwała Rady Nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego z dnia 21 października 2010 zostały utajnione – czytamy w liście.
Związek zwraca uwagę, że nagrody w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych dla prezesów spółek węglowych, przyznane przez organ nadzorujący górnictwo, niewiele mniejsze nagrody dla członków zarządów, przyznane im przez rady nadzorcze spółek, sprawiają, że załogi górnicze oraz opinia publiczna są oburzone. Bulwersuje fakt ukrywania tych nagród przed stroną społeczną i opinią publiczną. Bulwersuje fakt, że nagrody te są przyznawane w czasie, kiedy załogom górniczym przedstawia się wizje konieczności oszczędzania i zaciskania pasa.
Decyzje podjęte w tej sprawie, tak jak ta, o przyznaniu nagród dla członków Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego zbiegły się w czasie, z decyzjami o przesunięciu terminu wypłaty 14 tej pensji dla górników KHW i decyzja o zmianie systemu płacowego, czego skutkiem będzie, obniżenie wynagrodzeń dla załóg kopalń KHW.
Przyznanie nagród dla członków zarządu KHW w kwotach po 50 tysięcy złotych oraz nagrody dla prezesa zarządu spółki o wartości przekraczającej 50 tysięcy złotych, w czasie, kiedy ten sam zarząd, wydaje oświadczenie o katastrofalnej sytuacji finansowej firmy i konieczności oszczędności, jest zupełnie niezrozumiałe i budzi zrozumiałe oburzenie. Niczego nie zmienia fakt, iż nagrody dla prezesów i członków zarządów spółek węglowych, miały dotyczyć "dobrych wyników za rok 2009". W odpowiedzi na taki powód przyznania nagród związkowcy przypominają, że rok 2009 Jastrzębska Spółka Węglowa zakończyła stratą na poziomie ponad 300 milionów złotych, a pracownikom JSW w ramach programu oszczędnościowego w związku z trudną sytuacją spółki i jej wynikami.
W tym też 2009 roku JSW straciło na opcjach walutowych kilkaset milionów złotych, co obciąża zarząd tej spółki. Pełna kwota tych strat nie jest do dzisiaj znana. Podobnie straty z tytułu opcji walutowych poniósł Katowicki Holding Węglowy, gdzie strata mogła sięgać nawet 280 milionów złotych. Również pracownikom KHW odmówiono prawa do podwyżki wynagrodzeń. W związku z sytuacją finansową spółki węglowe wstrzymały także przyjęcia nowych pracowników do kopalń.
- W tych warunkach przyznawanie nagrody dla prezesów i zarządów spółek węglowych "za dobre wyniki w roku 2009", jest kuriozalne i niezrozumiałe. Z uwagi na oburzenie, jakie informacje o tych nagrodach, wywołały wśród załóg górniczych, a także w opinii publicznej oraz fakt, że spółki węglowe odmawiają jakiejkolwiek informacji w tej sprawie stronie społecznej, utajniając podjęte w tej sprawie uchwały oraz postawę organu nadzoru nad spółkami węglowymi, który nie reaguje, zwracamy się do Pana Premiera o zainteresowanie się sprawą i zajęcie stanowiska – napisano w liście.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA