fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Przepisów wciąż więcej, ale wcale nie są lepsze

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Mniej Dzienników Ustaw, ale grubsze niż rok temu. Sejm uchwalił dużo ustaw, lecz przeważnie nowelizacji. Reforma stanowienia prawa wciąż w powijakach
Prawie 230 Dzienników Ustaw, zawierających ponad 18 tys. stron przepisów (niemal 5 tys. więcej niż w 2008 r.) – to wynik, który wskazuje, że ubiegłoroczne zahamowanie objętościowego rozrostu prawa było incydentalne. Mógł to być po prostu skutek tzw. efektu pustych szuflad rządu, który zaczął funkcjonować po wyborach na jesieni 2007 r.
W minionym roku Sejm uchwalił 244 ustawy, w tym 187 nowelizacji i 57 całkiem nowych. W tej ostatniej grupie znalazło się 19 ratyfikacji umów międzynarodowych. Rok wcześniej przyjął rekordowo dużo ustaw – 264, w tym ok. 190 stanowiły nowelizacje, a reszta – nowe. Dla porównania, w poprzedniej kadencji Sejm uchwalił w 2007 r. 170 ustaw (w tym 135 nowelizacji). Inflacja przepisów to nadal jedna z głównych bolączek polskiej legislacji.
[srodtytul]Parę ważnych spraw[/srodtytul]
Drugą jest jej jakość. Sprawa od lat kręci się w błędnym kole: przepisy są kiepskie, więc się je poprawia, niestety szybko i często, czego efektem są kolejne złe przepisy itd. To m.in. dlatego w ubiegłym roku na prawie 90 spraw Trybunał Konstytucyjny w ok. 40 orzekł o niezgodności przepisów z ustawą zasadniczą.
Jakie istotne ustawy uchwalono w 2009 r.? Próżno szukać takich, które wprowadzałyby fundamentalne reformy w jakiejś dziedzinie życia społecznego czy gospodarczego. Wypada jednak wymienić nową [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=31E92DEF62A528AD7D7905E964A059B5?id=325303]ustawę o finansach publicznych[/link], regulującą wydawanie publicznego grosza przez administrację, czy ustawy „polityczne": [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BF236DDDDE7F653C063C7027AF4CACCC?id=332794]o grach hazardowych[/link] i o oddzieleniu urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ważne dla wymiaru sprawiedliwości wydają się ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45B048388FA9F8995A1141CE2A059FB4?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] wprowadzająca elektroniczne postępowanie upominawcze. Wśród nowelizacji warto też zwrócić uwagę na przygotowywaną od sześciu lat poważną zmianę zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C44524010AE34AF29C864377AFC83F0D?id=169569]ustawie o działalności pożytku publicznego[/link]. Nowela ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych doprowadziła zaś do publikacji przepisów prawa w Internecie.
[srodtytul]Od założeń do projektu[/srodtytul]
Diagnozy Rady Legislacyjnej, która wytyka wady polskiego prawodawstwa, pozostają aktualne. Nadmiar przepisów sprawia, że trudno je znać, a więc i przestrzegać ich. Ich niestabilność podsycają ciągłe nowelizacje (np. kilkakrotne zmiany kodeksów w ub.r.). Prawo wciąż podlega politycznej instrumentalizacji.
Od zeszłego roku wprowadzana jest reforma procedur jego tworzenia, która ma poprawić jakość przepisów. W ministerstwach powstawać będą tylko merytoryczne założenia regulacji. Konkretne projekty ustaw ma zaś opracowywać Rządowe Centrum Legislacyjne. – Rada Ministrów zaplanowała na II połowę 2009 r. przyjęcie 40 projektów założeń. Do końca roku udało się to zrealizować tylko w 10 proc. To daje podstawy do niepokoju o prawidłowość wdrażania reformy, utykającej w resortach, które nie dają sobie rady z terminowym opracowywaniem założeń – ocenia Tomasz Zalasiński z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
[ramka][b]Ustawowe porażki[/b]
- Z ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu skorzystała niewiele przedsiębiorstw (z wnioskami o dopłaty do pensji wystąpiło kilkadziesiąt firm).
- Po prezydenckich wetach niezreformowany pozostaje system przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy.
- Nowelizację prawa zamówień publicznych krytykują praktycy za znaczny wzrost opłaty sądowej od skargi oraz likwidację protestów.
- Nie dostosowano na czas przepisów o wykonywaniu zawodu doradcy podatkowego do unijnej dyrektywy usługowej.
- W Trybunale Konstytucyjnym przepadła nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadzająca surowe kary dla piratów drogowych.
- Nie uchwalono nowelizacji ustawy regulującej przyznawanie kredytu technologicznego.
- Ustawa o bateriach i akumulatorach zanadto obciąża przedsiębiorców nowymi obowiązkami.[/ramka]
[ramka][b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/01/08/przepisow-wciaz-wiecej-ale-wcale-nie-sa-lepsze/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA