fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Data rozpoczęcia pracy musi być zgodna z angażem

Dopiero teraz zawarłem z pracownikiem umowę o pracę, mimo że faktycznie pracował w mojej firmie już od listopada ub.r. Z umowy wynika, że osoba ta jest zatrudniona od kwietnia 2009 r. Czy taki pracownik może żądać, aby z umowy wynikało, że stosunek pracy trwa właśnie od listopada 2008 r.?
[b]Tak.[/b] To, że przez kilka miesięcy pracownik wykonuje zadania służbowe bez podpisanej umowy o pracę, nie oznacza, iż między nim a pracodawcą nie istniał stosunek pracy. Zasadą jest, że angaż powinien być zawarty na piśmie przed rozpoczęciem wykonywania zadań służbowych przez podwładnego. Jeżeli jednak umowa o pracę została zawarta w innej formie, czyli przed dopuszczeniem zatrudnionego do pracy, to pracodawca musi najpóźniej w dniu rozpoczęcia wykonywania pracy przez tę osobę potwierdzić jej na piśmie ustalenia co do rodzaju zawartej umowy, na podstawie której wykonuje swoje zadania, oraz jej warunków. Musi też pamiętać, że niedopełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi mu kara grzywny. Co więcej, pracownik może wystąpić przeciwko niemu do sądu pracy z roszczeniem o ustalenie istnienia stosunku pracy od dnia jej rozpoczęcia.Może rói]Podstawa prawna:– art. 29 i art. 242 [link=http://www.rp.pl...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA