fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zawodowy zarząd w PIU

W piątek przełamany został wieloletni pat dotyczący kierowania Polską Izbą Ubezpieczeń. Podczas walnego zgromadzenia PIU udało się zmienić jej statut. Zdecydowano, że Izbą będzie kierować zawodowy zarząd (dziś tylko prezes jest etatowym pracownikiem).
Nazwisko nowego szefa Izby poznamy 10 czerwca. Obecny prezes Tomasz Mintoft-Czyż nie ubiega się o wybór na nową kadencję. – W piątek walne zgromadzenie Izby zdecydowało o przerwie w obradach – mówi „Rz” Andrzej Maciążek, dyrektor biura zarządu Izby.
PIU to samorząd branżowy, do którego przynależność jest zgodnie z ustawą obowiązkowa. Zrzesza ponad 70 firm ubezpieczeniowych sprzedających polisy w Polsce. Łącznie dysponują one prawie 44 mld zł rocznych przychodów z ubezpieczeniowej składki. Jej część (0,026 proc.) płacą na PIU, której budżet przekroczy w tym roku 11 mln zł. Od kilku lat Izba była krytykowana przez środowisko ubezpieczeniowe, m.in. za niewłaściwą reprezentację wobec władz państwowych (Sejmu i Senatu). Największy żal budził tzw. podatek Religii, nakazujący ubezpieczycielom płacić za leczenie ofiar wypadków drogowych. W piątek reprezentanci towarzystw przy zmianie statutu Izby rozszerzyli kompetencje i skład komisji rewizyjnej, której zadaniem będzie też kontrola prac zarządu. – Środowisko ubezpieczeniowe czeka na nowe otwarcie – mówi Marcin Broda, redaktor naczelny branżowego „Miesięcznika Ubezpieczeniowego”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA