fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Autonomia Palestyńska: Izrael zabił 1500 dzieci

Zatrzymanie palestyńskiego chłopca przez izraelskich żołnierzy. Fot. Palestine Solidarity Project
Flickr
Siły izraelskie zabiły od 2000 roku ponad 1500 dzieci - twierdzi palestyński minister spraw socjalnych Kamal al-Sharafi.
Według ministra, w tym samym okresie aresztowanych zostało ponad 10 tysięcy dzieci, a 200 z nich nadal jest przetrzymywanych w więzieniach.
Minister Sharafi uściślił, że liczba dzieci, które zabiły siły Izraela, wynosi 1520. Oprócz tego w ciągu ostatnich 14 lat wojsko izraelskie raniło kolejnych 6 tysięcy dzieci.
- Ochrona i wspieranie dzieci powinno leżeć w gestii władz danego kraju - stwierdził Kamal al-Sharafi i wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do ratyfikowania ustawy o ochronie małoletnich.
Międzynarodowa społeczność skrytykowała Izrael za traktowanie palestyńskich nieletnich.
W marcu ubiegłego roku Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) w  raporcie poinformował, że na Zachodnim Brzegu co roku około 700 palestyńskich dzieci, przede wszystkim chłopcy w wieku od 12 do 17 lat, jest zatrzymanych, aresztowanych i przesłuchiwanych przez izraelskie wojsko, policję i agentów sił bezpieczeństwa.
UNICEF zawarł w raporcie informacje o tym, że w wielu przypadkach takich zatrzymań udowodniono okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie zatrzymanych, które były łamaniem konwencji praw dziecka oraz konwencji przeciwko stosowaniem tortur.
W czerwcu 2013 roku Komitet ONZ do spraw dziecka (CRC) opublikował raport stwierdzający, że tysiące palestyńskich dzieci było systematycznie torturowane, a Izrael wykorzystywał je także jako żywe tarcze.
W czasie dziesięcioletniego okresu badań prowadzonych przez ekspertów CRC Izraelczycy aresztowali, przesłuchiwali i torturowali około 7 tysięcy palestyńskich dzieci w wieku od 9 do 17 lat -  wynika z raportu Komitetu.
Wczoraj, 5 kwietnia, w Autonomii Palestyńskiej obchodzony był Dzień Dziecka.
Autonomia Palestyńska: Izrael zabił 1500 dzieci
Źródło: haaretz.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA