fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Jest symbol rubla

Wybrany symbol - w środkow w górnym rzędzie
materiały Banku Rosji
Iwona Trusewicz
Bank Rosji zatwierdził graficzny symbol narodowej waluty. Zagłosowało na niego ponad 100 tysięcy Rosjan.
Ludzie wybierali spośród pięciu symboli przygotowanych przez grafików. Symbole zostały opublikowane na stronie banku centralnego i tam można było na nie głosować. Dziś prezes Elwira Nabiullina podała, który został oficjalnie wybrany.
Największe poparcie zyskał znak z rosyjskim R (nasze P), którego nóżka posiada poziomą kreskę. Zagłosowało na niego 61 proc. z 280 tysięcy biorących udział w wyborze. Od dziś więc rubel bedzie tak przedstawiany na forum międzynarodowym.
„Graficzne przedstawienie narodowego pieniądza pojawiło się w rozwiniętych gospodarkach, wraz z wchodzeniem narodowej waluty do obrotu międzynarodowego" - uzasadnia w komunikacie Bank Rosji. Bank przypomina, że pierwsze próby stworzenia symbolu rubla –analogicznie z symboliką dolara USA i funta sterlinga, podjęto w Rosji już w połowie lat 90-tych minionego wieku. Do sprawy wrócono, gdy w obrocie pojawiło się euro.
W 2006 r obowiązek stworzenia symbolu waluty został zapisany w znowelizowanej ustawie „O banku centralnym Federacji Rosyjskiej". Trzy lata temu Bank Rosji obiecał zakończyć wybór oficjalnego symbolu do końca 2011 r. Jednak sporom na temat wyglądu i dodatków do litery R nie było końca.
Obecnie swoje symbole graficzne ma dolar USA, euro, funt brytyjski, japoński jen i hinduska rupia. W ubiegłym roku dołączyła do nich turecka lira. Rosjanie mają ambicje uczynienia z rubla wspólnej waluty tzw. Unii Wschodu (część danych republik sowieckich). Na razie jednak pozycja rubla jest słaba. W opublikowanym we wrześniu raporcie (wychodzi raz na trzy lata) Bank rozliczeń międzynarodowych - Bank for International Settlements (BIS) najczęściej używanymi walutami na świecie od 2001 r pozostają dolar US, euro i japoński jen. Rubel wypadł z pierwszej dziesiątki na 12 pozycję.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA