fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

RPO: Brak informacji po poronieniu, brak rejestracji w urzędzie stanu cywilnego

Fotolia
Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej kobiecie udziela się wszelkich informacji o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej i organizacjach wspierających w takiej sytuacji. Powinno się ją także powiadomić o możliwości pochówku oraz o tym, co o sytuacji, w jakiej się znalazła, mówią przepisy o aktach stanu cywilnego, zabezpieczenia społecznego i prawa pracy. W praktyce jednak dzieje się tak bardzo rzadko. RPO Adam Bodnar prosi ministra Łukasza Szumowskiego o podjęcie działań systemowych w tej sprawie.

Ze skarg wpływających do Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że personel medyczny nie zawsze wywiązuje się z obowiązków informacyjnych wobec kobiet, których ciąża zakończyła się poronieniem.

Należyte poinformowanie o przysługujących pacjentce świadczeniach przez osoby sprawujące nad nią opiekę jest niezwykle istotne. Nieprzekazywanie tych informacji znacząco wpływa na pogorszenie i tak już dramatycznej sytuacji rodzin doświadczających poronień.

- Brak informacji w odpowiednim terminie może prowadzić do nieodwracalnych skutków - podkreśla rzecznik. - Jednym z nich może być uniemożliwienie zabezpieczania materiału genetycznego w celu przeprowadzenia badań służących ustaleniu płci dziecka, co wykluczy możliwość uzyskania karty martwego urodzenia i zarejestrowania dziecka w urzędzie stanu cywilnego - wyjaśnia Bodnar.

RPO zwrócił się do ministra zdrowia o podjęcie systemowych działań zmierzających do zwiększenia świadomości lekarzy i położnych co do obowiązku informowania pacjentek, które poroniły oraz na temat obowiązującego stanu prawnego.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA