fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Bukowski: Polska gospodarka wcale nie stoi na węglu

Rzeczpospolita
Prawo i Sprawiedliwość może tylko zyskać na zrestrukturyzowaniu polskiego górnictwa – uważa Maciej Bukowski, prezes WISE Europa.

Instytut WISE Europa przygotował ostatnio raport dotyczący sytuacji górnictwa w Polsce, z którego wynika, że jedynie redukcja wydobycia węgla o 40 proc. i zatrudnienia o ok. połowę może sprawić, że stanie się ono rentowne.

Czy jest jednak jakaś władza zdolna podjąć takie kroki? Maciej Bukowski odpowiada pytaniem: – A czy ma jakąś alternatywę? – Prywatne kopalnie mają wydajność wydobycia na poziomie 1100 ton węgla na jednego górnika rocznie – mówi Bukowski i porównuje: – Poziom wydobycia kopalń państwowych to tylko 740 ton.

Może zatem można liczyć na wzrost cen węgla w najbliższym czasie? Bukowski dementuje również te przypuszczenia, tłumacząc, że wszystkie aktualne prognozy zakładają 10 lat silnej stagnacji jego cen.

Gość tłumaczy również, że obawy rządu przed restrukturyzacją górnictwa są mocno na wyrost i wynikają z przekonania, że Polska gospodarka opiera się na węglu.

– To jest nieprawda – ocenia Bukowski i kontynuuje: – Bezpieczeństwo energetyczne nie jest żadnym bezpieczeństwem jeżeli ignoruje ekonomiczną racjonalność.

– Jeżeli zaproponowane przez nas w raporcie zmiany nie zostaną zrealizowane, to musimy się liczyć z tym, że zdolności inwestycyjne polskiej energetyki mogą spaść nawet o 64 mld zł – uważa Bukowski. – To oznacza, że odbiorcy węgla detalicznego będą za niego płacić o ok. 200, 300 zł więcej za tonę – mówi Tomasz Bukowski i dodaje, że opłaty za energię w gospodarstwach domowych mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA