fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Karta Polaka ma objąć wszystkie osoby polskiego pochodzenia oraz wszystkie środowiska polonijne

Adobe Stock
Więcej osób dostanie możliwość potwierdzenia przynależności do narodu polskiego.

Karta Polaka ma objąć wszystkie osoby polskiego pochodzenia oraz wszystkie środowiska polonijne. Obecna Rada do spraw Polaków na Wschodzie zmieni nazwę na Radę do spraw Polaków na Obczyźnie – przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy – Prawo konsularne, przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.

Dotychczasowa Karta Polaka, potwierdzająca przynależność do narodu polskiego, może być przyznawana, na podstawie ustawy z 7 września 2007 r., osobom polskiego pochodzenia mającym obywatelstwo któregoś z 15 państw dawnego ZSRR. Daje liczne uprawnienia, jak dostęp do polskich szkół i uczelni, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Po dziesięciu latach jej stosowania widać również, jak pomaga w zachowaniu związków z Polską, kultywowaniu polskich tradycji i osiedlaniu się w naszym kraju. Obecnie na świecie mieszka około 20 mln Polaków, z czego 1–1,5 mln na terenach byłego Związku Radzieckiego.

Od czasu wprowadzenia w 2008 r. Karty Polaka Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystawiło ponad 200 tys. takich dokumentów, w tym 102 tys. dla obywateli Ukrainy. Tylko w 2018 r. wojewoda mazowiecki przyznał posiadaczom Karty Polaka 7 mln zł świadczeń pieniężnych.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA