fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

E-nabór na komisarzy wyborczych przedłużony do 19 lutego

123RF
Do poniedziałku 19 lutego został przedłużony termin, w którym kandydaci na komisarzy wyborczych mogą przesyłać swoje zgłoszenia do MSWiA drogą elektroniczną.

Resort wyjaśnia, że decyzja ta wynika z dużego zainteresowania kandydatów do pełnienia funkcji komisarzy wyborczych. Do tej pory do MSWiA wpłynęło 240 kwestionariuszy.

- Wydłużenie terminu sprawi, że więcej chętnych do pełnienia tej funkcji będzie mogło złożyć niezbędne dokumenty. To z kolei pozwoli wyłonić osoby, które mają najlepsze kwalifikacje i dają rękojmię należytego pełnienia funkcji komisarza wyborczego - tłumaczy MSWiA.

Wydłużenie terminu dotyczy tylko zgłoszeń elektronicznych, wysyłanych na adres komisarzwyborczy@mswia.gov.pl. Nie ulega zmianie termin nadsyłania dokumentów rekrutacyjnych pocztą tradycyjną (do 21 lutego). Niezmieniony pozostaje też termin składania aplikacji przez sędziów – kandydatów do pełnienia funkcji komisarzy wyborczych (do 26 lutego).

Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA