fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Projekt ustawy antykorupcyjnej - nowe przepisy od posłów Kukiz'15 i PiS

Adobe Stock
Skazani za przestępstwa korupcyjne będą pozbawiani praw publicznych. Nie zrobią też kariery w wielu zawodach - tak posłowie chcą walczyć z nieuczciwością.

Projekt zmian w przepisach, który właśnie trafił do Sejmu – ma pomóc walczyć z korupcją, zarówno czynną, jak i bierną. Napisali go posłowie Kukiz '15, popierają posłowie PiS. Za jego sprawą ma być przejrzyście i transparentnie. Za złamanie przepisów grozić może wyalienowanie z życia publicznego.

Specjalne rejestry w partiach

W projekcie zakładane są zmiany m.in. w kodeksie karnym, ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawie o partiach politycznych, ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne i ustawie o finansach publicznych. Projekt przewiduje, że osoby skazane za określone przestępstwa korupcyjne mogą być pozbawione praw publicznych, a sąd będzie musiał orzec wobec osób skazanych za przestępstwa korupcyjne zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk albo wykonywania wszelkich lub określonych zawodów lub wykonywania wszelkiej lub określonej pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego (a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów).

Czytaj też:

Ustawa antykorupcyjna PiS i Kukiz'15 wpłynęła do Sejmu

Projekt zakazuje też łączenia wykonywania pracy w takich spółkach z wykonywaniem mandatu posła i senatora oraz ze sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Ten przepis miałby jednak nie objąć osób, które uzyskały mandat w parlamencie lub funkcję w samorządzie przed wejściem w życie ustawy.

Projektowane jest też m.in. wprowadzenie obowiązku prowadzenia i aktualizowania przez każdą partię polityczną rejestru wpłat oraz rejestru umów.

Zdania prawników na temat najnowszych propozycji są podzielone. Grażyna Kopińska, która przez lata w Fundacji Batorego przyglądała się korupcji w Polsce, mówi, że nie zna kraju, który byłby w stanie wyplenić u siebie korupcję tzw. lekką.

– Żeby sobie z tym poradzić, należy zapewnić przejrzystość życia publicznego, odpowiedzialność polityczną przed społeczeństwem oraz edukację – podkreśla.

W 2020 r. w policyjnych danych stwierdzono 8038 przestępstw korupcyjnych, a wykryto 8015 z nich. Rok wcześniej (stwierdzono 6577 przestępstw, a wykryto 6563. W 2018 r. z kolei stwierdzono 10 323 przestępstwa korupcyjne, a wykryto 10 273 z nich.

Krzysztof Izdebski, dyrektor Fundacji ePaństwo, mówi „Rzeczpospolitej", że wprowadzenie rejestru umów to bardzo dobre rozwiązanie, bo to prosty sposób na śledzenie wydatkowania pieniędzy. Co do surowszych kar, jest sceptyczny. – W przypadku korupcji najważniejsza jest profilaktyka – mówi.

Głos biznesu

28 stycznia 2021 r. ogłoszono wyniki kolejnej edycji Indeksu Percepcji Korupcji. Badanie prowadzi Transparency International. Powstaje w oparciu o ankiety uzupełniane przez przedstawicieli środowisk biznesowych, a także o oceny sporządzane przez ekspertów z danego kraju.

W zestawieniu za 2020 r. Polska zajęła 45. miejsce, otrzymując 56 punktów. Średni wynik dla Europy Zachodniej i UE, do której należy Polska, wynosi 66 pkt. Czołowe miejsca zajęły: Dania i Nowa Zelandia (1. miejsce, 88 pkt), a także Finlandia, Singapur, Szwecja i Szwajcaria (3. miejsce, 85 pkt). Najgorzej zostały ocenione: Somalia i Sudan Południowy (179. miejsce, 12 pkt) oraz Syria (178. miejsce, 14 pkt).

Etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA