fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy: co zmienia się w ustawie o służbie cywilnej

Po zmianie przepisów konkursy na wszystkie wyższe stanowiska w sc nie będą musiały już być przeprowadzane. To, kto je obejmie, będzie zależeć tylko od arbitralnej decyzji wskazanych w ustawie organów
Fotorzepa, Andrzej Bogacz Bogacz Andrzej
Można będzie kierować urzędem, nie mając doświadczenia zawodowego. Znosi się obowiązkowe konkursy przy obsadzaniu wyższych stanowisk w służbie cywilnej. A o tym, kto zostanie powołany, zadecydują dyrektorzy generalni lub kierownicy poszczególnych urzędów.

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ostatnia nowelizacja ustawy o służbie cywilnej z 30 grudnia 2015 r. (>patrz podstawa prawna) jest wyodrębnienie spośród członków korpusu sc osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie jako odrębnej kategorii zatrudnionych.

Dotychczas, zgodnie z art. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc) w skład korpusu sc wchodzili pracownicy tej służby, czyli osoby zatrudnione w niej na podstawie umów o pracę, oraz urzędnicy sc, czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania. Osoby zajmujące wyższe stanowiska mieściły się w jednej z tych dwóch kategorii.

Po wejściu w życie nowelizacji (23 stycznia 2015 r.) mają stanowić odrębną grupę zatrudnionych, których stosunek pracy nawiązywany będzie na podstawie powołania w rozumieniu kodeksu pracy. Oznacza to zasadniczą zmianę w nawiązywaniu i rozwiązywaniu stosunku pracy z osobami piastującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Ale to niejedyne zmiany doty...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA