fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Kolejne przejęcie na polskim rynku ubezpieczeniowym

Nationale Nederlanden
REMKO DE WAAL/PAP/EPA.
Grupa NN ogłosiła w poniedziałek, że przejmie biznes MetLife w Polsce i Grecji. Wartość transakcji szacowana jest na 584 mln euro.

- Transakcja wpłynie na dalsze wzmocnienie wiodącej pozycji NN na rynku ubezpieczeń na życie oraz funduszy emerytalnych w Polsce, w Grecji zaś dzięki Grupa uzyska pierwszą pozycję na rynku ubezpieczeń na życie – czytamy w komunikacie NN.

Grupa NN poszerzy także swoją skalę dystrybucji poprzez włączenie silnej sieci doradców oraz sieci brokerów. Przyrost kapitału operacyjnego wyniesie rocznie około 50 mln euro w 2024 r., nie licząc korzyści kosztowych związanych z połączeniem biznesu. NN oczekuje dwucyfrowego zwrot z tej inwestycji.

- Z perspektywy naszej strategii, jak również wyniku finansowego ta transakcja jest unikatową szansą dla NN na dalsze wzmacnianie wartości biznesu oraz wiodącej pozycji na polskim i greckim rynku. Inwestycja ta poszerza skalę naszego działania oraz daje szansę na dalszy wzrost na rynkach ubezpieczeń na życie oraz produktów ochronnych, które cały czas mają mocny potencjał rozwojowy – komentuje David Knibbe, prezes Grupy NN cytowany w komunikacie. - Budując na naszych doświadczeniach i dobrym zrozumieniu tych rynków, na których jesteśmy obecni od lat, w Grecji od 1980 r., oraz w Polsce od 1994 r., widzimy tu cały czas dużą szansę na dalszy rozwój. Biznes MetLife bardzo dobrze wpisuje się w nasze działania, naszą kulturę organizacji i model biznesowy umożliwiając nam sprawną integrację. Łącząc silne kompetencje obu organizacji będziemy kontynuować naszą strategię koncentracji na klientach, zarówno tych obecnych, jak i tych, którzy do nas dołączą - dodaje.

W wyniku przejęcia MetLife Grupa NN zyska 2,7 mln nowych klientów, 450 pracowników oraz 1600 doradców i brokerów.

W Polsce, na największym rynku w Europie Środkowo-Wschodniej, udział NN w rynku ubezpieczeń na życie wzrośnie z 8 do 12 proc., z łącznym przypisem składki brutto na poziomie około 500 mln euro rocznie. Skala dystrybucji NN na tym rynku zostanie znacznie poszerzona dzięki dołączeniu 1200 doradców.

W Grecji transakcja ta przełoży się na uzyskanie przez NN pozycji lidera ubezpieczeń na życie, z udziałem rynkowym na poziomie 31 proc. w kategorii życia i zdrowia oraz 18-proc. całkowitym udziałem w rynku. NN zostanie liderem w zakresie oferty benefitowej dla pracowników, jak również na rynku grupowych ubezpieczeń emerytalnych. Grupa będzie też rozwijała swoją ofertę w zakresie ubezpieczeń wypadkowych oraz zdrowotnych.

Transakcja zostanie sfinansowana pieniędzmi NN oraz około 100 mln euro lokalnych nadwyżek kapitałowych. Polityka dywidendowa i program umorzenia akcji własnych pozostają bez zmian. Finalizacja transakcji wymaga zgód regulacyjnych organów nadzoru. Jej zamkniecie planowane jest na pierwszą połowę 2022 r.

Przejęcie MetLife przez Grupę NN to kolejna w ostatnim czasie taka operacja na naszym rynku ubezpieczeniowym. Wcześniej Uniqa przejęła AXA, zaś Allianz ogłosił przejęcie Avivy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA