fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Wielkie wypłaty odszkodowań od ubezpieczycieli

123RF
Klienci towarzystw mają powody do zadowolenia. W I kwartale zdecydowanie urosły odszkodowania i świadczenia.

W pierwszych trzech miesiącach roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 10,4 mld zł odszkodowań i świadczeń. To o 17,5 proc. więcej niż rok wcześniej – podała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Urosły też zebrane składki, do 15,9 mld zł, co oznacza wzrost o 18,4 proc. w stosunku do I kwartału 2016 r.

Największy skok wypłat zaobserwowano w ubezpieczeniach życiowych. Świadczenia wyniosły 5,7 mld zł, czyli o prawie 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Tradycyjnie rosną też odszkodowania z ubezpieczeń komunikacyjnych, zwłaszcza z OC. Towarzystwa wypłaciły z tego tytułu ponad 2,2 mld zł, co oznacza wzrost o 12,6 proc. O 9,6 proc. urosły też wypłaty z autocasco, a odszkodowania z tego tytułu wyniosły łącznie 1,2 mld zł.

Więcej zgonów i narodzin

Wyższe świadczenia z ubezpieczeń na życie to efekt działania kilku czynników. Wiele produktów krótkoterminowych miało teraz terminy zapadalności. Znaczenie miały też prawdopodobnie grudniowe porozumienia ubezpieczycieli sprzedających polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które skutkowały wzrostem wypłat dla osób likwidujących te polisy.

– Na zwiększenie liczby świadczeń w I kwartale 2017 miała wpływ większa liczba urodzeń i zgonów zanotowana w tym okresie. Liczba urodzeń wzrosła o 8 proc., a liczba zgonów o blisko 14 proc. w porównaniu z I kwartałem 2016. Świadczenia z tytułu urodzenia dziecka oraz śmierci – w tym również śmierci rodzica i rodzica małżonka – to jedne z najpowszechniejszych umów dodatkowych zawieranych w ramach umów grupowego ubezpieczenia pracowniczego – tłumaczy Sławomir Tryfon, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Życiowych w towarzystwie Uniqa.

Wyższe odszkodowania z polis OC

Od kilku lat systematycznie rosną odszkodowania wypłacane z komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Wiąże się to głównie ze wzrostem wysokości zadośćuczynień oraz zmianami przepisów wydłużających terminy przedawnień, pozwalającymi na dochodzenie roszczeń nawet sprzed 20 lat.

Nie bez znaczenia jest też to, że poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych i rodziny ofiar wypadków, wspierani przez kancelarie odszkodowawcze, kierują do sądów nowe roszczenia i coraz częściej wygrywają sprawy. Są to np. zadośćuczynienia wypłacane rodzinom osób, które po wypadkach komunikacyjnych znajdują się w stanie wegetatywnym, czy odszkodowania dla ofiar wypadków leczących się w prywatnych placówkach.

Za rosnące wypłaty odszkodowań w ubezpieczeniach komunikacyjnych odpowiada też coraz nowszy park samochodowy w Polsce. Naprawa oraz części zamienne droższych i lepszych pojazdów kosztują więcej niż usuwanie uszkodzeń po wypadkach i stłuczkach starszych aut.

W I kwartale znacząco, bo aż o 47,3 proc., podniosły się składki z OC. Mimo że wzrost składek jest dużo wyższy niż wypłat odszkodowań, a wynik techniczny jest pozytywny, równowaga w tym segmencie na razie jest krucha, a rynek wciąż pozostaje niestabilny.

Opinia

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń

Duże zwyżki świadczeń są obserwowane od dłuższego czasu i najczęściej związane z dwoma czynnikami – wzrostem wypłat z komunikacyjnego OC po stronie majątkowej oraz wzrostem świadczeń związanych z zapadalnością produktów po stronie życiowej.

Po I kwartale 2017 r. to właśnie dynamika świadczeń z ubezpieczeń na życie zadecydowała w największym stopniu o wzroście wypłat na rzecz klientów. Dynamika wypłat z OC komunikacyjnego pozostaje dwucyfrowa, ale jest niższa niż np. w zeszłym roku.

Pozytywny wynik techniczny z OC nie oznacza jeszcze trwałej równowagi. Rynek pozostaje niestabilny.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA