fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia i odszkodowania

Odszkodowania za powikłania poszczepienne do ministerstwa zdrowia

123RF
Ministerstwo zdrowia pracuje nad systemem odszkodowań dla rodziców, których dzieci trafiły do szpitala w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Projekt rozwiązań dotyczących niepożądanych odczynów po szczepieniach obowiązkowych ma wkrótce trafić do konsultacji wewnątrzresortowych. Odszkodowania miałyby być wypłacane ze specjalnego funduszu i wesprzeć leczenie dzieci pokrzywdzonych przez NOP.

Zdaniem głównego inspektora sanitarnego Marka Posobkiewicza na miliony szczepionych dzieci ciężkie odczyny poszczepienne dotyczą zaledwie kilkorga małych pacjentów.

Dziś rodzice dzieci poszkodowanych przez NOP mogą dochodzić odszkodowania wyłącznie na drodze sądowej. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP" przypomina na swojej stronie internetowej, że w 13 krajach europejskich system odszkodowań działa od wielu lat. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz, który podejrzewa odczyn poszczepienny lub podejrzewa jego wystąpienie, zgłasza go powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.

Rozporządzenie dzieli NOP na trzy rodzaje: łagodne, w formie łagodnego obrzęku kończyny, silnego miejscowego zaczerwienienia lub gorączki, poważne, które charakteryzują się dużym nasileniem tych objawów, ale nie wymagają hospitalizacji, nie prowadzą do trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie stanowią zagrożenia dla życia, i ciężkie. Ciężkie NOP zagrażają życiu i mogą kończyć się śmiercią, prowadzić do trwałego ubytku sprawności fizycznej lub umysłowej oraz wymagać hospitalizacji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA